Neurologija – tai mokslas apie nervų sistemos struktūrą ir funkcijas. Ši medicinos sritis tiria ir gydo žmogaus smegenų ir nervų sistemos sutrikimus bei ligas. Gydytojas neurologas atlieka smegenų, stuburo, lėtinių ir ūminių ligų diagnostinius tyrimus, konsultuoja ir gydo pacientus, sergančius nervų sistemos ligomis.
Dažnai nervų sistemos sutrikimus paskatinti gali tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai: virusinės infekcijos, prasta mityba, lėtinės ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai, kraujagyslių pakitimai, stresai, neaktyvus gyvenimo būdas, netaisyklinga laikysena.
Patariame kuo skubiau kreiptis į gydytoją neurologą, jeigu:
- kamuoja įvairūs kaklo, krūtinės, juosmens ar nugaros skausmai,
- nuolat susiduriate su galvos skausmais ir svaigimu, pusiausvyros sutrikimu,
- pasireiškia vienos pusės veido, galvos, rankų ar kojų tirpimas,
- atsirado judėjimo ir judesių koordinacijos sutrikimų,
- sutriko atmintis, rijimo refleksas, rega, klausa ar kitos jutiminės funkcijos,
- atsirado odos pokyčių, infekcijų.
Dažniausiai pasitaikančios neurologinės ligos:
- galvos skausmai,
- migrena,
- galvos smegenų kraujotakos sutrikimai,
- centrinės nervų sistemos ligos (išsėtinė sklerozė ir kt.),
- degeneracinės nervų sistemos ligos (Alzheimerio liga, Parkinsono liga),
- stuburo ligos,
- epilepsija,
- nemiga ir kitos nervų sistemos ligos.
Gydytojai neurologai taip pat rūpinasi pacientais, kurie patyrė smegenų traumą, ar persirgo insultais, po galvos smegenų operacijų.
Nervų sistema yra viena sudėtingiausių sistemų žmogaus kūne. Kai nepavyksta lengvai rasti tikrosios skausmo priežasties, tikslinga kreiptis į neurologą. Gydytojas neurologas padeda pacientams išeiti iš aklavietės, į kurią juos įvaro skausmas. Gydymo procese atsižvelgiu ne tik į simptomus, bet ir į paciento interesus bei pageidavimus, kurie yra ne mažiau svarbūs nei pats skausmas.
Skausmas – ne tik sensorinis, bet ir emocinis pojūtis. Susitikimo su neurologo metu nebijokite įvardinti ne tik savo fizinių, bet ir emocinių pokyčių, kuriuos Jums sukelia skausmas. Žemiau pateikiami svarbiausi konsultacijos žingsniai:
- Skausmo anamnezė: suteikite gydytojui visą informaciją apie savo ligą. Pabandykite prisiminti skausmo pradžią ir apibūdinti aplinkybes, kuriomis skausmas atsirado. Ar Jūsų juntamas skausmas susijęs su judesiu, o gal paūmėja dirbant, ar užimant sėdimą poziciją?
- Apibūdinkite skausmą: pirmiausia pabandykite lokalizuoti skausmą ir įvardinti lokalizacijos kitimą bėgant laikui. Po to su neurologu aptarkite skausmo atsiradimo greitį, trukmę, progresavimą, silpnėjimą, bangavimą.
- Neurologui paklausus, papasakokite, kokie veiksniai dažniau provokuoja sausmą: tiesioginiai – padėties ar susiję su judesiu, ar netiesioginiai – išprovokuoti streso, emocijų ar depresijos. Pasidalinkite veiksniais, kurie Jums sumažina skausmą – taip gydytojas galės parinkti tinkamą skausmo gydymą.
- Papasakokite gydytojui apie jau taikytą skausmo gydymą: kokius vaistus iki šiol teko vartoti, ar skausmui gydyti taikėte kitus būdus, tokius kaip fizinę terapiją, kineziterapiją, manualinę terapiją, kitus? Galbūt turėjote operacijų?
Nebijokite pasitikėti gydytoju neurologu – tik taip bus galima įvertinti tikrąją situaciją ir rasti tinkamiausią gydymo būdą. Adekvatus skausmo gydymas ne tik pagerins Jūsų savijautą bei pagreitins sveikimą, bet ir padidins darbingumą, o Jūs galėsite džiaugtis geresne gyvenimo kokybe.
Jei turite klausimų ar kenčiate nuo išvardintų simptomų, kreipkitės į Clinic AGATAS gydytoją neurologę Laimą Špakauskienę dėl pirminės konsultacijos.