Judėjimas – natūrali žmogaus būsena, tačiau šiuolaikinis gyvenimo būdas neretai mus įkalina. Daug valandų praleidžiame dirbdami sėdimą darbą, dažniau pasirenkame važiavimą automobiliu, o ne pasivaikščiojimą. Randame begalę pasiteisinimų, kodėl „šiandien“ negalime/nenorime sportuoti. Ir vis dėlto, dažnai patiriantys nugaros skausmą, kartais nenorom, pastebi, kad vaikščiodami, lengvai mankštindamiesi jaučiasi daug geriau.
Kada gali padėti kineziterapija?
Žmogaus nugara yra sudėtingas tarpusavyje susijusių elementų kompleksas, susidedantis iš slankstelių, diskų, sąnarių, raiščių ir raumenų. Kineziterapijos tikslas – sumažinti nugaros skausmą, pagerinti fizinę kūno funkciją, laikyseną, išmokyti pacientą, kokių profilaktinių priemonių reikia imtis, kad būtų išvengta skausmų ateityje.
Šis gydymas gali padėti sumažinti daugelį nugaros skausmą sukeliančių priežasčių. Pateikiame tik kelias dažniausiai pasitaikančias:
|
|
|
|
|
Pirmiausia, reikia pabrėžti, kad nors kineziterapeutai nėra gydytojai, tačiau negalima jų jokiu būdu sutapatinti su treneriais. Kineziterapeutai koncentruojasi į viso kūno judesio ir funkcijos gerinimą po patirtos traumos ar ligos. Jie stebi, kaip yra paveikti viso kūno nervai, raumenys bei kaulai. Neretai taikomas manualinės terapijos ir fizinių pratimų kompleksas, galintis padėti sumažinti patiriamą skausmą. Nenuostabu, jog kineziterapeutai dirba išvien su skausmo specialistais, neurologais bei neurochirurgais. Jų darbui svarbu žinoti ir tinkamai įvertinti paciento nugaros skausmo priežastis, taikytą gydymą bei atsižvelgti į kitų specialistų rekomendacijas tam, kad būtų parinktas pats optimaliausias gydymas judesiu.
Ko tikėtis kineziterapijos seanso metu?
Pirmojo vizito metu kineziterapeutas įvertina paciento klinikinį atvejį. Specialistas užduoda klausimus apie patirtas ligas, traumas, gyvenimo būdą ir vartojamus vaistus bei preparatus. Įvertina patiriamus simptomus bei galimus jų sukėlėjus. Vėliau kineziterapeutas atlieka išsamią fizinę analizę, stebi, kaip pacientas juda ir kaip funkcionuoja visas raumenynas. Įprasti ir neurologiniai testai, jie taikomi, siekiant išsiaiškinti, kaip funkcionuoja nervai.
Jau pirminės konsultacijos metu kineziterapeutas paaiškina, koks gydymas yra rekomenduojamas ir kokio rezultato yra tikimasi. Įspėja apie galimą gydymo riziką. Jei dėl ko nors nesate tikri – drąsiai klauskite. Atvira komunikacija tarp paciento ir specialisto yra sėkmingo gydymo pagrindas.
Atsižvelgdamas į būklę, kineziterapeutas nurodo, kiek kartų ir kaip dažnai jums derėtų apsilankyti. Tai priklauso nuo to, koks skausmas kamuoja ir kaip jį pavyksta mažinti. Gali prireikti nuo kelių iki keliolikos seansų, norint pasiekti teigiamo rezultato. Jis labai priklauso ir nuo jūsų pasiryžimo tiksliai laikytis kineziterapeuto nurodymų, sąžiningai atlikti nurodytus pratimus kasdien namuose savarankiškai.
Specialistas paprastai duoda patarimų kokius pratimus atlikti namie, kad kuo efektyviau būtų mažinamas nugaros skausmas, kaip koreguoti savo laikyseną.
Kineziterapija prieš ir po stuburo operacijos
Labai dažnai neurochirurgai neskuba skirti stuburo operacijos, neišmėginus konservatyvių gydymo metodų. Pavyzdžiui, skausmo gydymo medikamentais, injekcijomis ar kitomis minimaliomis intervencijomis bei kineziterapijos.
Dažnu atveju kineziterapeutas seanso metu derina įvairius metodus tarpusavyje. Pavyzdžiui, pasyvi manualinė terapija derinama su aktyvia, kurios metu atliekami specifiniai fiziniai ar tempimo pratimai. Išties, gydant apatinės nugaros dalies skausmus, fiziniai pratimai yra viena svarbiausių gydymo sudedamųjų dalių. Jų dėka stiprinami pilvo bei nugaros raumenys, kurie yra itin svarbūs suteikiant stuburui stabilumo. Kuo stipresni šie raumenys, tuo mažesnis krūvis tenka stuburo slanksteliams bei diskams, mažėja skausmo atsiradimo ar pasikartojimo ateityje tikimybė.
Kineziterapija yra naudinga pacientui tiek prieš operaciją, tiek po jos. Raumenų stiprinimas, stabilumo suteikimas stuburui gali labai ženkliai sutrumpinti pooperacinio gijimo laiką. Kineziterapija prieš operaciją nėra rekomenduojama tik išskirtinais atvejais, kada pacientui fiziniai pratimai yra kontraindikuotini, pavyzdžiui, esant lūžiui, arba operacija privalo būti atlikta skubiai.