Published On: 7 spalio, 20203 min read

Kenčiantys nuo lėtinio skausmo dažnai susiduria su dideliais iššūkiais ieškodami tinkamiausio jo malšinimo būdo. Tai neretai yra ilgai trunkantis procesas –  nuo informacijos ieškojimo, tinkamiausios atrinkimo iki specialisto pasirinkimo. Clinic AGATAS pacientė Rasa teigia, kad „lėtinis skausmas nėra paprastas. Jis yra labai komplikuotas. Tai labai daug skirtingų skausmų skirtingose ​​srityse skirtingu laiku, kiekvienam iš jų reikalingas skirtingas gydymas. Norint suvokti savo būseną, daug valandų skyriau vien informacijos ir specialistų paieškoms. O kiekviena diena skausme yra kova su pačiu savimi. Tiems, kurie nėra susidūrę su lėtiniu skausmu – sudėtinga suprasti”.

Labai dažnai lėtinio skausmo pacientas klaidžioja ligoninių bei klinikų koridoriais kreipdamasis į įvairius specialistus, terapeutus, kineziterapeutus, bet nuolat grįžta pas savo šeimos gydytoją su neigiamais gydymo rezultatais. Problema labai dažnai slypi tame, jog kiekvienas specialistas skiria savo gydymą, tačiau nesudaromas bendras gydymo planas, įtraukiantis įvairius metodus.

Kuo išskirtinis intervencinis skausmo gydymas?

Intervencinis skausmo gydymas tai yra medicinos disciplina, apimanti su skausmu susijusių sutrikimų diagnozę bei gydymą. Joje naudojamas daugiadisciplininis požiūris į pacientą bei ligą. Tai reiškia, jog įvairių sveikatos specialistų komanda dirba tam, kad suteiktų pilną spektrą gydymų bei sveikatos paslaugų pacientams kenčiantiems nuo ūminio arba lėtinio skausmo.

Intervencinio skausmo gydymo tikslai yra palengvinti ar sumažinti skausmą bei pagerinti paciento gyvenimo kokybę, padedant išvengti kasdieninio įvairių nuskausminamų vaistinių preparatų vartojimo.

Tokio gydymo išskirtinė savybė yra ta, jog jo metu taikomi metodai, pavyzdžiui, įvairios injekcijos, padeda efektyviau pasiekti patį skausmo šaltinį. Paprastai šie metodai yra taikomi gydant:

  • Lėtinį galvos, burnos ar veido skausmus;
  • Nugaros skausmą;
  • Raumenų ir /ar kaulų skausmus;
  • Kaklo skausmą.

 

Nugaros skausmo gydyme, intevrencinio skausmo gydymo būdai turi itin plačias galimybes ir dažnu atveju yra labai veiksmingos. Po nuodugnaus klinikinio atvejo įvertinimo skausmo specialistai gali paskirti epidurinę steroidinių vaistų injekciją, nervinių šaknelių blokadą, injekcijas į facetinius sąnarius ar injekcijas į skausmingus (trigerinius) taškus.

Būtina pabrėžti, kad skausmo gydymo procese ypač reikšmingą vietą užima kineziterapija, ergoterapija, gyvenimo būdo keitimas (mankštos, mitybos sureguliavimas, metimas rūkyti) – kartu su intervenciniais skausmo gydymo būdais, jie sudaro pilną sėkmingo gydymo visumą.

Ko galima tikėtis skausmo gydymo proceso metu?

Pirmojo vizito metu skausmo gydytoja nuodugniai įvertina paciento ligos istoriją, tyrimų rezultatus, atlieka fizinį įvertinimą, liesdamas paciento skaudamas vietas, užduodamas įvairius klausimus apie skausmo pobūdį, intensyvumą, sklidimą į kitas kūno vietas ir kt.. Patartina, kad jau pirmo vizito metu pacientas turėtų magnetinio rezonanso tyrimo išvadas. Palyginus su kitais radiologiniais tyrimais, tokiais kaip rentgenas ar kompiuterinė tomografija, jis yra tiksliausias, ir gydytoja gali greičiau paskirti tinkamiausią gydymą.

Itin svarbu, kad pacientas pateiktų išsamią informaciją apie anksčiau taikytus gydymus, vartojamus medikamentus. Būtina paminėti ir taikytus alternatyvius gydymo būdus, tokius kaip akupunktūra, masažai, vaistinių žolelių preparatų vartojimas.

Visa ši informacija padeda sudaryti kuo išsamesnį individualų skausmo gydymo planą ir paskirti procedūras. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokiomis sąlygomis atliekamos procedūros. Rentgeno ar ultragarso kontrolėje atliekamos intervencinės skausmo gydymo procedūros duoda daugiausia rezultatų, nes technologijų dėka užtikrinamas atliekamos procedūros tikslumas. Be šių procedūrų, skausmo gydytoja į gydymo planą dažnai įtraukia ir kineziterapeuto konsultaciją, rekomenduoja pasikonsultuoti ir su mitybos specialistu. Pastarasis gali sudaryti mitybos planą, kuriame būtų kuo mažiau uždegiminius procesus skatinančių maisto produktų, gali tekti sureguliuoti svorį. Antsvoris taip pat gali būti dažna lėtinio skausmo priežastimi.

Intervencinis skausmo gydymas –  komandinis darbas

Pacientas gydymo procese taip pat turi būti aktyvus dalyvis. Lėtinio skausmo gydymas labai dažnai yra kompleksinis ir ilgai trunkantis procesas. Jam reikia paties paciento didelių valios pastangų, lankantis pas kineziterapeutą ar laikantis skausmo specialisto rekomendacijų. Be to, kad grįžtų gera savijauta, neretai vienos intervencinės skausmo procedūros nepakanka. Reikia pasikaustyti kantrybe ir sėkmingi gydymo rezultatai tikrai bus pasiekti, svarbu atsakingai sekti gydytojų nurodymais.

Daugiau nei trejus metus su lėtiniu skausmu kovojanti Rasa teigia, jog „per visą tą laiką supratau vieną – lėtinio skausmo gydymui nėra vieno visiems tinkamo sprendimo. Tai kas tinka vienam žmogui gali visiškai netikti kitam. Labai dažnai tenka pasikliauti skirtingų gydymų kombinacijomis – geriami vaistai, mankštos, injekcijos, psichoterapija ir dar daug kitų. Vis dėlto, visame procese labai daug reikšmės turi ir mano pačios pasiryžimas pagyti, ir pasitikėjimas su manimi dirbančių gydytojų komanda.“

 

 

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!