Published On: 18 sausio, 20194 min read

Vaikų stuburo skausmas, iškrypimas, netaisyklinga laikysena ar kiti su nugara susiję negalavimai nėra naujiena. Dažnai tai tampa opia problema su kuria susiduriama kasdien. Nesiimdami prevencinių priemonių, laiku nesikreipdami į specialistus galime visai nenorėdami pakenkti vaiko stuburo sveikatai. Deja, moksliniai duomenys patvirtina, kad vaikai ir paaugliai, kurie kentė nuo nugaros skausmų, ir suaugę turi didesnę tikimybę kęsti lėtinius skausmus.

Kokios priežastys lemia vaikų stuburo skausmą?

Vaikų stuburo skausmai dažniausiai pasitaiko dėl blogos laikysenos, netaisyklingo sėdėjimo atliekant namų darbus, netinkamo ir nekontroliuojamo sėdėjimo mokykloje ar ilgas sėdėjimas prie kompiuterio. Nugaros ir kaklo skausmai gali atsirasti labai anksti  – net 8-10 metų vaikams. Ypač skausmas padažnėja paauglystėje. Moksliniai tyrimai rodo, kad 24-35 proc. vaikų iki 12 metų patiria nugaros ir kaklo skausmus, o paauglystės periodu – net 47 proc.

Vaikų ir paauglių nespecifinių stuburo kaklo (kartu ir peties), krūtinės ir juosmens dalies skausmo ryšys siejamas su ilgu sėdėjimu (daugiau nei 3 val. per parą) prie kompiuterio (nepatogi ir netaisyklinga kompiuterio ekrano, pelės bei klaviatūros padėtis) ar ilgas televizoriaus žiūrėjimas.  Ilgai sėdint nusilpsta raumenys, o tai turi įtakos vaiko laikysenai ir stuburui. Deja, dažnu atveju, didesnę kaklo, nugaros bei juosmens skausmų tikimybę turi didesnį kūno masės indeksą turintys vaikai. Jeigu toks vaikas nemėgsta judrių užsiėmimų, nenori daryti mankštos, purtosi bet kokio sporto, mažai išeina į lauką, tuomet neverta stebėtis, kad jo laikysena netaisyklinga ar atsiranda su nugara susijusių negalavimų.

Taip pat, per didelis vaikų mokyklinių kuprinių svoris (ypač kai jos svoris viršija 20 proc. vaiko kūno svorio) gali daryti didelę įtaką nugaros skausmams ir iškrypimui. Būtina prisiminti, kad vaiko ir paauglio kuprinės svoris neturėtų viršyti 10 proc. jo kūno svorio. Nepamirškite, jog nugaros skausmas gali atsirasti ir dėl netinkamo kuprinės nešiojimo būdo, svorio paskirstymo kuprinės viduje, jos konstrukcijos ir funkcinio pritaikymo konkrečiam vaikui.

Vaikystėje ypač svarbus tinkamas darbo ir poilsio režimas, papildomas fizinis aktyvumas (privalomų kūno kultūros pamokų mokykloje nepakanka), taisyklinga laikysena, ergonomikos pagrindų taikymas. Esant laikysenos sutrikimams reikalinga speciali mankšta, kurią gali parinkti šios srities specialistai.

 

Kaip gydyti vaikų stuburo skausmą?

Didelę įtaką vaikų nugaros skausmams daro silpni nugaros raumenys, todėl pagrindinis netaisyklingos laikysenos koregavimo būdas – raumenų stiprinimas specialia mankšta, prižiūrint kineziterapeutui. Mankštų metu:

  • koordinuojamas raumenų darbas,
  • normalizuojamas raumenų tonusas,
  • vystomos pusiausvyros ir koordinacijos reakcijos,
  • gerinamas sąnarių paslankumas.

Fiziniai pratimai gerina raumenų elastingumą bei didina stuburo lankstumą. Tai yra itin svarbu vaiko brandos laikotarpiu.

Lankantis pas kineziterapeutą, kiekvienam stuburo problemų turinčiam vaikui, skiriamas individualus gydymas, kuris parenkamas atsižvelgiant į ligos pobūdį bei ją sukėlusių priežasčių. Nustatęs vaiko funkcinę būklę, įvertinęs jo fizinį aktyvumą bei pajėgumą, specialistas sudaro individualią programą ir teikia rekomendacijas. Kineziterapeutas kiekvienam vaikui nurodo pradinę judesio padėtį, amplitudę, tempą, paskirsto fizinį krūvį. Gydomieji pratimai turi būti atliekami tiksliais judesiais, todėl svarbu stebėti, kaip vaikas juos atlieka tiek lankydamasis pas specialistą, tiek juos atlikdamas namuose.

Patariame kreipkitės į Clinic AGATAS specialistus, jei pastebite, kad jūsų vaiko:

  • pakrypęs stuburas,
  • pasisukęs dubuo,
  • pečiai ne viename aukštyje,
  • palenkta ar pasukta galva.

Nedelsdami kreiptis į specialistą, galite padėti išvengti vaikui ilgai trunkančio, varginančio gydymo.

 

Kaip padėti savo vaikui?

Pateikiame kelis patarimus, kaip galite padėti išlaikyti puikią puikios vaiko stuburo sveikatą:

  • Taisyklinga sėdėsena. Tinkama sėdėsena yra pagrįsta keturių atramos taškų taisykle – abi kojos ant žemės, o rankomis remiamasi į stalą. Tokiu būdu ne taip greitai pavargstama.
  • Pakankamas fizinis aktyvumas. Tai mankšta, plaukimas, aktyvūs žaidimai ar bet kokia kita aktyvi veikla, kuri stiprina nugaros, pilvo preso bei kitus raumenis. Augimo periodą tampa žymiai lengviau išgyventi, kai vaiko raumenys yra nuolatos lavinami.
  • Kontroliuokite vaiko laikyseną. Pastatykite vaiką prie durų ar sienos be grindjuostės ir žiūrėkite, kad jis liestų paviršių kulnais, blauzdomis, sėdmenimis, mentėmis ir pakaušiu. Reikia, kad jis prisimintų šią padėtį ir stengtųsi ją išsaugoti.
  • Tinkamai pasirinktas čiužinys miegui. Čiužinys turi teikti ne tik komfortą ir malonumą, bet ir tapti tvirta atrama raumenims bei stuburui. Jei stovint mūsų stuburo diskai suspaudžiami bent iki 10 procentų, tai gulimoje padėtyje, jie atsistato tarsi kempinė. Vis tik toks atsistatymas įmanomas, jei stuburas atsiduria tiesioje, horizontalioje padėtyje. Tinkamas čiužinys turėtų suteikti patogią atramą stuburui ir atitikti vaiko kūno kontūrus. Tai itin svarbu, kadangi tinkamas poilsis yra viena iš būtiniausių ir svarbiausių dalykų vaikui augant.
  • Patogi avalynė. Avalynė turėtų būti minkštu ir amortizuojančiu padu ir nedeformuojanti pėdos. Nepamirškime, kad visą dieną daug vaikštant ar stovint avalynės konstrukcija iš dalies sugeria ir amortizuoja nedidelius smūgius bei virpesius, taip padėdama apsaugoti stuburo struktūrą.
  • Subalansuota ir reguliari mityba. Vaiko mityboje turi būti įvairaus maisto, kad organizmas pasisavintų visų reikalingų medžiagų, o vaiko kaulai būtų tvirti. Kiekvieno valgymo metu svarbu nepamiršti, kad valgyti reikia lėtai, gerai sukramtant maistą. Idealu, jei kiekvienas valgymas trunka daugiau kaip 15 min. Lėtai valgant maisto porcija geriau suvirškinama ir pasisavinama, be to, alkio pojūtis išnyksta po 10-20 min. nuo valgymo pradžios. Stenkitės prižiūrėti savo vaiką valgio metu.

 

Reaguokite iš karto

Stenkitės stebėti savo vaiką, o kilus įtarimui nedelsdami kreipkitės į specialistus. Ankstyvas stuburo ligų diagnozavimas ir atitinkamos priemonės apsaugos jūsų vaiką nuo nemalonumų ir skausmo ateityje. Stuburui netinkamai išsivysčius, vyresniame amžiuje vaikui gali prireikti sudėtingų operacijų ir jis gali kentėti dėl stuburo skausmų visą gyvenimą. Clinic AGATAS specialistai pataria rūpinti savo ir vaikų sveikata ir tapti jiems sektinu pavyzdžiu!

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!