Published On: 27 spalio, 20192,1 min read

Med. m. dr. Bronius Špakauskas neurochirurgu dirba daugiau nei 40 metų. Stuburo neurochirurgijoje besispecializuojančiam ir medicinos mokslų daktaro disertaciją apgynusiam gydytojui suteikta aukščiausia neurochirurgo kvalifikacinė kategorija. Didžiąją savo gyvenimo dalį gydytojas specializuojasi būtent stuburo chirurgijoje gydydamas įvairias stuburo ligas, onkologinius susirgimus bei traumines deformacijas.

Per daugelį metų sukaupta neįkainojama patirtis bei atidumas paciento skausmui yra vieni iš pagrindinių faktorių, lemiančių gydytojo populiarumą pacientų tarpe. Nusprendėme pakalbinti med. m. dr. Bronių Špakauską apie pagrindinius stuburo susirgimus ir jų simptomus.

Kokia yra stuburo sandara ir kokia yra jo pagrindinė funkcija?

Kalbant trumpai – stuburas susideda iš slankstelių, stuburkaulio. Jis yra kaulinės struktūros. Tarp slankstelių yra tarpinės, amortizatoriai, – tai tarpslanksteliniai diskai. Stuburkauliai vienas su kitu jungiasi per sąnarius, palikdami vieną angą centre, per kurią praeina nugaros smegenys ir iš jų išeinantys nervai. Pro kiekvieną iš šių angų, tiek iš kairės, tiek iš dešinės pusės, išeina periferiniai nervai. Jų pagalba, dėl praeinančių nervinių impulsų, mes galime lankstyti, ištiesti, sulenkti rankas, kojas, atlikti smulkiu subtilius judesius, judėti, vaikščioti.

Kokie dažniausiai pasitaikantys stuburo susirgimai?

Kalbant apie stuburo susirgimus dažniausia ir populiariausia stuburo liga, ypač išsivysčiusiose visuomenėse, yra taip vadinama osteochondrozė. Tai degeneracinė liga, kuri paliečia, pirmiausia, tarpslankstelinius diskus ir stuburkaulių kraštus. Kalbant apie klinikinius simptomus, ši liga pasireiškia skausmais, judesių apribojimu, skausmų plitimu į rankas, kojas, kartais jų tirpimais ar netgi nusilpimais. Osteochondrozės pagrindinė išraiška – tarpslankstelinė disko išvarža. Tai būsena, kada iš tarpslankstelinio disko išsiveržia kremzlės fragmentas. Mes galime jausti skausmus arba tirpimus rankoje, kojoje. Kalbant apie pažeidimo aukštį, dažniausiai tarpslankstelinio disko išvaržos susiformuoja dvejuose vietose – tarp apatinių kaklo slankstelių ir apatinių juosmens slankstelių. Tai susiję su tuo, kad šios vietos yra didžiausios stuburo apkrovos zonos ir didžiausios stuburo lankstumo ir paslankumo vietos. Todėl tai, kas daugiausiai naudojama, pirmiausia ir sudyla.

Kokio amžiaus pacientai paprastai kreipiasi į neurochirurgą pagalbos?

Kalbant apie populiariausią ligą tarpslankstelinio disko išvaržą, ši liga pasireiškia jauname darbingame amžiuje. Amžius varijuoja tarp 35 metų ir 50/60 metų. Tarpslankstelinių diskų išvaržos nėra būdingos vyresnio amžiaus žmonėms. Jei nesusirgote tarpslankstelinio disko išvarža iki 70 metų, mažai tikėtina, kad vyresniame amžiuje ją turėsite. Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms būna kitos degeneracinės stuburo ligos, stuburo osteochondrozės, apraiškos. Tai vadinamoji stuburo kanalo stenozė, susiaurėjimas, kada susiaurėja angos pro kurias išeina nervai. Stuburo stenozė sukelia jau kitokius simptomus, kitokius nusiskundimus, kurių dalis būna panašūs į tarpslankstelinio disko išvaržas. Kad juos atskirti vieną nuo kito reikalinga jau specialisto konsultacija ir neretai tam tikri paraklinikiniai tyrimų metodai. Tokie kaip kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija. Ilgus metus dirbdamas stuburo chirurgu, besispecializuojančiu būtent stuburo problemose, įžiūriu tikslingai pacientus su tokiais nusiskundimais. Iš mano konsultuojamų pacientų, operuoti reikia ne daugiau kaip 10 procentų. Todėl mitas, kad tik patekus pas neurochirurgą jau reikia ruoštis operacijai, iš tikrųjų nėra tiesa. Operacijos sudaro labai mažą procentą.

 

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!