Paskelbta: 10 spalio, 2019Skaitymo laikas: 5,6 min

Nugaros skausmą patiria dažnas šiuolaikinis žmogus. Jo kilimo priežasčių būna pačių įvairiausių ir dažnai gali būti ne viena, todėl nustatyti tikslią skausmo priežastį nėra taip paprasta. Pateikiame keletą faktorių galinčių nulemti nugaros skausmo atsiradimą.

Kokia yra nugaros struktūra?

Apatinė nugaros dalis, kurioje dažniausiai jaučiamas nugaros skausmas, apima penkis slankstelius (vadinamus L1-L5), esančius juosmens srityje. Ši sritis palaiko didžiąją viršutinės kūno masės dalį. Tarpuose tarp slankstelių yra apvalūs, elastingi tarpslanksteliniais diskai, kurie, kūnui judant, veikia kaip amortizatoriai tarp stuburo kaulų. Audinių juostos, vadinamos raiščiais, laiko slankstelius savo vietoje, o sausgyslės pritvirtina raumenis prie stuburo. Trisdešimt viena nervų pora yra įsišaknijusi stuburo smegenyse ir kontroliuoja kūno judesius bei perduoda signalus iš kūno į smegenis.

Kas sukelia skausmą nugaroje?

Priežastys, sukeliančios nugaros skausmus gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaikančios yra šios:

Įvairūs patempimai ir plyšimai. Tai pagrindinės ūminį nugaros skausmą sukeliančios priežastys. Patempti ar įplėšti galima tiek raiščius, tiek sausgysles ar raumenis. Tokio pobūdžio traumos galimos dėl netinkamo pasisukimo ar per sunkaus daikto pakėlimo, per stipraus tempimo. Tokie judesiai taip pat gali sukelti nugaros raumenų spazmus, kurie irgi būna skausmingi.

Tarpslankstelinių diskų degeneracija yra viena iš dažniausiai pasitaikančių mechaninių skausmo priežasčių. Degeneracija įvyksta, kai elastingi diskai praranda vientisumą dėl įprastų senėjimo procesų. Sveikos nugaros tarpslanksteliniai diskai aukšti ir leidžia nugarą išlenkti, sulenkti ir ją sukioti. Diskams senstant, jie praranda savo amortizacijos savybes.

Diskų išvaržos ar plyšimai gali atsirasti, kai tarpslanksteliniai diskai suspaudžiami ir išsikiša į išorę (išvarža) arba plyšta, taip sukeldami nugaros skausmą.

Tai būklė, atsirandanti dėl stuburo nervų šaknelių suspaudimo, uždegimo ir/arba sužalojimo. Dėl nervinės šaknelės spaudimo atsiranda skausmas, tirpimo ar dilgčiojimo pojūtis, keliaujantis ar plintantis į kitas kūno vietas. Radikulopatija atsiranda, kai stuburo stenozė ar išvaržos arba plyšęs diskas suspaudžia nervų šakneles.

Išialgija yra radikulopatijos forma, kurią sukelia sėdmeninio nervo (didelio nervo, kuris eina per sėdmenis ir tęsiasi žemyn į kojos apačią) užspaudimas. Šis nervo užspaudimas sukelia elektros šoko tipo ar deginantį skausmą apatinėje nugaros dalyje skausmingai nueinantį per sėdmenis viena koja žemyn, kartais iki pat pėdos. Kraštutiniais atvejais, kai nervas yra suspaudžiamas tarp disko ir gretimo kaulo, kyla ne tik skausmas, bet juntamas ir kojos tirpimas bei raumenų nusilpimas dėl nutraukto nervo signalo. Tokią būseną taip pat gali sukelti navikas ar cista, kuri užspaudžia sėdmeninį nervą ar jo šakneles.

Spondilolistezė diagnozuojama, kai apatinis stuburo slankstelis pasislenka iš vietos ir spaudžia stuburo nervus.

Įvairios traumos, susijusios su sportu, autoavarijomis ar kritimu, kurių metu pažeidžiamos sausgyslės, raiščiai ar raumenys sukelia nugaros skausmus. Dėl patirtų traumų stuburas gali per daug susispausti, taip pažeisdamas tarpslankstelinį diską, ir užspausti bet kurį nervą, kurio šaknelės yra stuburo smegenyse. Kai stuburo nervai suspausti ir sudirgę, atsiranda nugaros skausmai, išsivysto išialgija.

Stuburo stenozė – tai stuburo susiaurėjimas, darantis spaudimą nugaros smegenims ir nervams, ir vaikštant gali sukelti skausmą ar tirpimą, o laikui bėgant sukelia kojų silpnumą ar net jutimo praradimą.

Įvairūs skeleto iškrypimai, tokie kaip: skoliozė – stuburo išlinkimas, dėl kurio paprastai nejuntama skausmų iki kol sulaukiama vidutinio amžiaus; lordozė – nenormaliai paryškinta arka apatinėje nugaros dalyje; kitos įgimtos stuburo anomalijos.

Nugaros skausmas – kitų galimų susirgimų simptomas

Kai kuriais retais atvejais skausmas apatinėje nugaros dalyje gali būti kitos ligos pirminis simptomas, todėl jaučiant šį skausmą nedera numoti ranka, svarbu laiku kreiptis į specialistą:

Infekcijos. Jos nėra dažnai pasitaikanti nugaros skausmo priežastis, tačiau infekcijos gali lemti skausmo atsiradimą, pažeisdamos slankstelius ir sukeldamos taip vadinamą osteomielitą. Infekcijos taip pat gali pažeisti tarpslankstelinius diskus, sukeldamos diskitą, arba paveikti sakroiliacinius sąnarius, jungiančius apatinę stuburo dalį ir dubenį, sukeldamos sakroilitą.

Navikai palyginti retai būna nugaros skausmų priežastis. Nugaroje jie dažniausia atsiranda dėl vėžio, išplitusio iš kitų kūno vietų.

Cauda Equina sindromas yra sunki, bet reta plyšusio disko komplikacija. Jis diagnozuojamas, kai disko medžiaga įstumiama į stuburo kanalą ir suspaudžia juosmens ir kryžkaulio nervų šaknelių pluoštą, todėl prarandama šlapimo pūslės ir žarnyno kontrolė. Jei šis sindromas nebus gydomas, gali atsirasti eilė neurologinių pažeidimų.

Pilvo aortos aneurizmos atsiranda, kai nenormaliai išsiplečia didžioji kraujagyslė, tiekianti kraują į pilvą, dubenį ir kojas. Nugaros skausmas gali signalizuoti, kad aneurizma tampa vis didesnė ir, kad reikėtų įvertinti kraujagyslės plyšimo riziką.

Inkstų akmenys tai pat gali sukelti aštrų skausmą apatinėje nugaros dalyje, dažniausiai juntamą tik vienoje nugaros pusėje.

Kitos ligos, dėl kurių gali pasireikšti skausmas nugaroje

Uždegiminės sąnarių ligos, tokios kaip artritas, įskaitant osteoartritą ir reumatoidinį artritą. Spondilitas, slankstelių uždegimas taip pat gali sukelti nugaros skausmus.

Osteoporozė yra metabolinė kaulų liga, pasireiškianti laipsniškai mažėjant kaulų tankiui ir stiprumui, dėl kurios gali skausmingai lūžti slanksteliai.

Endometriozė – gimdos audinio sankaupos ne gimdoje.

Fibromialgija – lėtinio skausmo sindromas, apimantis platų raumenų skausmą ir nuovargį.

Rizikos faktoriai, dėl kurių gali atsirasti skausmas nugaroje

Be išvardintų ligų yra ir kitų rizikos veiksnių, dėl kurių gali pasireikšti nugaros skausmai, pvz.:

Mūsų amžius.

Pirmasis skausmas apatinėje nugaros srityje paprastai pasireiškia nuo 30 iki 50 metų amžiaus, o su amžiumi nugaros skausmas tampa vis dažnesniu palydovu. Senstant ir dėl osteoporozės kaulams prarandant stiprumą, kyla kaulų lūžių rizika, tuo pačiu sumažėja raumenų elastingumas ir tonusas.
Tarpslanksteliniai diskai su amžiumi praranda skysčius ir lankstumą, dėl to sumažėja jų galimybė sušvelninti slankstelių amortizaciją. Taip pat didėja stuburo stenozės rizika.

Fizinės būklės lygis.

Nugaros skausmai labiau pasireiškia žmonėms, esantiems prastos fizinės būklės. Silpni nugaros ir pilvo raumenys negali tinkamai palaikyti stuburo. Asmenys, kurie ištisą savaitę mažai juda ir imasi intensyviai sportuoti tik laisvadieniais, labiau rizikuoja patirti skausmingą nugaros traumą, nei žmonės, kurie vidutinį fizinį krūvį paverčia kasdieniu įpročiu. Tyrimai rodo, kad mažo intensyvumo aerobiniai pratimai yra naudingi tarpslankstelinių diskų vientisumui palaikyti.

Nėštumas.

Nėštumą lydintys skausmai apatinėje nugaros dalyje atsiranda dėl svorio centro persiskirstymo, kai atsiranda dubens pokyčiai ir pradeda augti svoris. Dėl šios priežasties kilę nugaros skausmai beveik visada išnyksta po gimdymo.

Svorio padidėjimas.

Jei turite antsvorio, esate nutukę ar greitai priaugate daug svorio, nugara nuolat patiria stresą, todėl kyla rizika pasireikšti nugaros skausmams.

Genetika.

Kai kurios nugaros skausmo priežastys, turi genetinį pagrindą, pvz., ankilozinis spondilitas – artrito forma kai stuburo sąnarių sintezė sukelia tam tikrą stuburo nejudrumą.

Profesinės rizikos veiksniai.

Dirbdami darbą, kurio metu reikia sunkiai kelti, stumti ar traukti, o ypač susijusį su stuburo sukimu ar vibracija, galite susižeisti ir patirti nugaros skausmą. Pasyvi veikla arba nuolatinis darbas prie stalo taip pat gali sukelti nugaros skausmus ar juos sustiprinti, ypatingai tuomet, jei jūsų darbo poza jums nepatogi ir netaisyklinga, arba visą dieną sėdite ant kėdės, neturinčios tinkamos atramos nugarai.

Psichinės sveikatos veiksniai.

Psichinės sveikatos problemos, tokios kaip nerimas ir depresija, neigiamai veikia skausmo pojūtį. Tuo tarpu lėtiniu tapęs nugaros skausmas taip pat gali prisidėti prie psichologinių veiksnių vystymosi. Stresas gali įvairiai paveikti kūną, pavyzdžiui, sukelti raumenų įtampą.

Perkrautos vaikų kuprinės.

Ikimokyklinio amžiaus vaikams neįprasta patirti skausmą apatinėje nugaros srityje, jei jis nesusijęs su sužalojimais ar kitomis žinomomis priežastimis. Tačiau kuprinė, perkrauta mokykliniais reikmenimis ir knygomis, gali įtempti nugarą ir varginti vaikų nugaros raumenis. Rekomenduojama, kad vaiko kuprinė svertų ne daugiau kaip 15–20 procentų vaiko kūno svorio.

Jei pajutote, jog užsitęsė nugaros skausmas, jis tapo intensyvesnis, sklindantis į kitas kūno dalis, būtinai kreipkitės į specialistus pagalbos. Clinic AGATAS specialistai naudodami pažangiausius skausmo gydymo metodus, remdamiesi ilgamete profesine patirtimi, yra pasirengę efektyviais metodais pagelbėti skausmo kamuojamam pacientui.

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!