Paskelbta: 23 rugsėjo, 2019Skaitymo laikas: 4,1 min

Maždaug 80 procentų suaugusiųjų bent kartą gyvenime patiria skausmą nugaros srityje. Tai dažniausias su darbu susijęs negalavimas ir viena iš pagrindinių nedarbingumo dienų priežasčių. Tiek vyrai, tiek moterys vienodai kenčia nuo įvairių nugaros skausmų. Pastarieji gali būti įvairaus pobūdžio – buki, diegiantys, staigūs, aštrūs, deginantys ir pan. Bet kokiu atveju, skausmo sukeliama bloga savijauta stipriai trikdo ir neigiamai veikia žmogaus galimybes užsiimti kasdienine veikla bei dirbti. Skausmas gali prasidėti staiga, įvykus nelaimingam atsitikimui ar pakėlus sunkų daiktą, arba gali išsivystyti palaipsniui, pavyzdžiui, vykstant su amžiumi susijusiems stuburo pokyčiams. Netaisyklinga laikysena, sėdimas darbas ir nejudrus gyvenimo būdas taip pat gali tapti nugaros skausmo atsiradimo priežastimi, ypač kai po nejudrios darbo savaitės užsiimama intensyviomis savaitgalio treniruotėmis ar fiziniais darbais. 

 

Kuo skiriasi ūminis nugaros skausmas nuo lėtinio? 

 

Nugaros skausmas gali būti ūmus, vidutinio stiprumo arba lėtinis. Dažniausiai pasitaiko ūmus trumpalaikis skausmas, trunkantis nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Jis praeina savaime ir nepalieka jokių funkcinių sutrikimų. Paprastai ūminis skausmas apatinėje nugaros srityje yra mechaninio pobūdžio, t.y. jis kyla, kai sutrinka tarpusavyje susijusių nugaros komponentų (stuburo, raumenų, tarpslankstelinių diskų ir nervų) derinys ir judėjimas. Ūmus (vidutinio stiprumo) nugaros skausmu laikomas tas, kuris trunka iki 12 savaičių. Tuo tarpu lėtinis nugaros skausmas tęsiasi 12 savaičių ar ilgiau. Jis juntamas net ir po to, kai buvo skirtas gydymas pirminių skausmo priežasčių (traumos, patempimai, sutrenkimai ir pan.) pašalinimui. Maždaug 20 procentų žmonių, patyrusių ūmų nugaros skausmą, išsivysto lėtinis skausmas su nuolatiniais simptomais, juntamais bent vienerius metus. Paprastai, tinkamai paskirtas skausmo gydymo metodas ar operacija sėkmingai numalšina lėtinį nugaros skausmą, tačiau tam labai daug įtakos turi ir paties paciento įdirbis – motyvacija, nuoseklus gydytojų rekomendacijų laikymasis, tinkamai parinkta fizinė veikla ir net sureguliuota mityba.

 

Ar galima išvengti nugaros skausmų?

 

Nuolat pasikartojančio nugaros skausmo, atsirandančio dėl netinkamos mūsų kūno mechanikos, dažnai galima išvengti stengiantis išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną, tinkamai keliant sunkiasvorius daiktus, vengiant judesių, kurie suka arba tempia nugaros raumenis. Daugelio nugaros traumų darbe priežastys yra sunkių daiktų kėlimas, kontaktinis stresas (pasikartojantis ar nuolatinis sąlytis tarp minkšto kūno audinio ir kieto ar aštraus daikto), vibracija, pasikartojantys judesiai ir nepatogi laikysena. Nugaros sužalojimo riziką namuose ir darbo vietoje galima sumažinti naudojant ergonomiškai suprojektuotus baldus ir įrangą.

Norint išvengti skausmo apatinėje nugaros srityje, plačiai naudojamos įvairios atraminės elastingos juostos, kurias galima susiveržti, kad būtų palaikomi apatinės nugaros ir pilvo raumenys. Tačiau dar trūksta įrodymų, kad tokios juostos iš tikrųjų užkerta kelią skausmui. Eilė atliktų tyrimų parodė, kad juosmens įtvarų naudojimas iš tikrųjų neduoda jokios naudos nugaros skausmų prevencijai ir gydymui. Galima rasti ataskaitų apie tai, kad tyrimuose dalyvavusiose įmonėse, darbuotojams naudojant juosmens atraminius diržus, nugaros traumų atvejų sumažėjo, bet reikia paminėti, kad šios įmonės tuo pačiu metu vykdė ir mokymų bei ergonomikos suvokimo programas. Todėl nugaros pažeidimų atvejų šiose įmonėse sumažėjo tik kompleksiškai taikytų įvairių prevencinių priemonių dėka. Be to, atraminius diržus naudoti reikėtų atsargiai, nes galima sulaukti atvirkštinio rezultato: nemankštinami nugaros raumenys nusilpsta, todėl nugaros skausmai gali net padidėti.

 

Kaip išlaikyti savo nugarą sveiką?

 

    • Po ilgo fizinio neveiklumo patartina atlikti fizinius pratimus. Greitas vaikščiojimas pėsčiomis, plaukimas ar stacionaraus dviračio pedalų minimas 30 minučių per dieną gali sustiprinti raumenis ir padidinti jų lankstumą. Jogos pratimai taip pat gali padėti ištempti ir sustiprinti raumenis bei pagerinti viso kūno laikyseną. Pasitarkite su gydytoju, kokie fiziniai pratimai jūsų amžiuje būtų tinkamiausi ir padėtų sustiprinti apatinius nugaros bei pilvo raumenis.

 

    • Visada atlikite raumenų tempimo judesius prieš intensyvią mankštą ar kitą sunkų fizinį krūvį.

 

    • Nesikūprinkite stovėdami ir nesudribkite sėdėdami. Apatinė nugaros dalis lengviausiai palaiko žmogaus svorį, kai nugara laikoma tiesiai. Stovėdami vienodai paskirstykite savo kūno svorį ant abejų pėdų.

 

    • Tiek namuose, tiek darbe įsitikinkite, kad darbo paviršiai yra jums tinkamo aukščio.

 

    • Sėdėkite ant kėdės su gera juosmens atrama ir tinkamai sureguliuota jos padėtimi bei aukščiu. Pečius laikykite laisvai atmestus atgal. Dažnai keiskite sėdėjimo padėtį, periodiškai vaikščiokite po patalpą arba švelniai pratampykite raumenis, kad sumažintumėte įtampą. Juosmens atramai galima panaudoti pagalvėlę arba suvyniotą rankšluostį, užkišamą už nugaros. Ilgai sėdint, kojas laikykite pakeltas ant žemos pakylos ar knygų krūvos.

 

    • Avėkite patogius, žemakulnius batus.

 

    • Miegodami ant šono parietę kelius embriono poza padėsite atsiverti stuburo sąnariams ir taip sumažinsite raumenų spaudimą, nes tokioje pozoje stuburas mažiau išsikreipia. Visada miegokite ant tvirto, kieto paviršiaus.

 

    • Nemėginkite pakelti sau per sunkių daiktų. Svorį visada kelkite tiesia nugara, nuo kelių, įtraukę pilvo raumenis, galvą palenkę žemyn. Keldami laikykite daiktus arti kūno. Kėlimo metu nesisukite.

 

    • Sveikai maitinkitės, laikykitės tinkamos dietos. Venkite per didelio kūno svorio augimo, ypač svorio padidėjimo aplink juosmenį, kuris apkrauna apatinius nugaros raumenis. Dieta, kai kasdien suvartojama pakankamai kalcio, fosforo ir vitamino D, skatina naujų kaulų ląstelių augimą.

 

    • Nerūkykite. Rūkymas sulėtina kraujotaką apatinėje stuburo dalyje, o tai gali prisidėti prie stuburo disko degeneracijos procesų. Be to, rūkymas didina osteoporozės riziką ir apsunkina gijimą. Dėl intensyvaus rūkymo kylantis kosulys taip pat gali sukelti nugaros skausmus.

 

Nugaros, kaip ir viso organizmo, sveikata būtina rūpintis nuolatos ir atsakingai, tačiau, deja, ne visada galime išvengti įvairių lėtinių ar ūmių susirgimų. Jei pajutote, jog užsitęsė nugaros skausmas, jis tapo intensyvesnis, sklindantis į kitas kūno dalis, būtinai kreipkitės į specialistus pagalbos. Clinic AGATAS specialistai naudodami pažangiausius skausmo gydymo metodus, remdamiesi ilgamete profesine patirtimi, yra pasirengę efektyviais metodais pagelbėti skausmo kamuojamam pacientui.

 

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!

Registruotis Vizitui