Published On: 9 gruodžio, 20184,8 min read

Injekcijos į facetinius sąnarius yra priešuždegiminių vaistų ir/ar steroidų suleidimas į facetinius sąnarius. Tai stuburo slankstelius tarpusavyje jungiantys sąnariai. Kartais dėl įvairių ūmių ar lėtinių susirgimų gali prasidėti facetinių sąnarių uždegimas. Prasidėjus apatinės nugaros dalies facetinių sąnarių uždegimui, paprastai juntamas skausmas nugaros apačioje, sklindantis per ją ir pamažu nueinantis link sėdmenų bei šlaunų. Paprastai stovint ar pasilenkiant į priekį skausmas suaktyvėja. Kaklo facetinių sąnarių uždegimo atveju, skausmas juntamas kaklo srityje bei palengva sklindantis per visą kaklą ir pečius. Simptomai paaštrėja pasukant galvą į šalis arba pakeliant ją į viršų.

Dėl kokių priežasčių atliekamos injekcijos?

Injekcijos į facetinius sąnarius atliekamos dėl dviejų priežasčių:

Diagnostinė: jei vietiniai nuskausminamieji vaistai palengvina skausmą, galima daryti išvadą, jog facetiniai sąnariai yra jūsų skausmo šaltinis. Antrąkart kartojant procedūrą, patikslinama diagnozė. Tai gali paskatinti skirti tolimesnį nervų šaknelių gydymą taikant radijo dažnio metodą.

Terapinė: leidžiami steroidai gali sumažinti uždegimą, nervų šaknelių jautrumą ir suteikti ilgalaikį skausmo malšinimą. Skausmo palengvėjimas gali būti juntamas nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Kaip ilgai užtrunka procedūra?

Pati injekcija užtrunka vos kelias minutes. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą procedūros atlikimą, dera skirti daugiau laiko pokalbiui su skausmo gydytoju, reikiamų gydymo formų užpildymui, personalo apžiūrai po procedūros atlikimo.

Kokie vaistai suleidžiami?

Leidžiamus vaistus sudaro vietinių anestetikų ir steroidinių vaistų mišinys.

Ar skaudės?

Procedūros gali būti atliekamos vietinėje nejautroje. Anestetikai suleidžiami naudojant itin ploną adatą. Pacientas jaučia lengvą gnybtelėjimą ir po to nežymų kaitinimą, kol nuskausminamieji vaistai pradės veikti ir oda taps nejautri. Kai oda tampa nejautri, procedūros metu juntamas nedidelis spaudimas toje vietoje, kur leidžiami vaistai. Jei procedūros metu vis dar jausite skausmą, gydytojas pagal poreikį papildomai suleis nuskausminamųjų.

Ar aš miegosiu procedūros metu?

Tai yra jūsų pasirinkimas. Galite pasirinkti, kad procedūra jums būtų atliekama naudojant vietinę nejautrą arba intraveninę sedaciją. Jos metu pacientas jaučiasi visiškai patogiai, atsipalaiduoja, nejaučia baimės. Pacientas nesirūpina, kas vyksta aplinkui, jaučiasi mieguistas, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.

Sedacijai pacientas turi būti pasirengęs iš anksto. 6 val. iki procedūros negalima valgyti ar gerti. Pasirūpinkite, kad būtų jus lydintis asmuo, nes 24 val. po sedacijos negalėsite vairuoti ar dirbti sudėtingo darbo. Jei vartojate kokius nors vaistus, būtinai informuokite apie tai savo gydytoją.

Apie ką prieš procedūrą turėčiau informuoti savo gydytoją?

Pirmiausia pasitarkite su savo skausmo gydytoju apie jūsų vartojamus vaistus. Taip pat informuokite, jei sergate diabetu, laukiatės arba yra tikimybė, jog laukiatės, esate alergiški iodinui, betadinui, vietiniams anestetikams arba steroidams, esate peršalę ar sergate infekcine liga.

Kaip atliekama procedūra?

Paprastai ji atliekama pacientui gulint ant pilvo. Gydytojas ir asistentas nuolatos seka jūsų kraujo spaudimą bei kvėpavimą. Injekcija į facetinius sąnarius atliekama kontroliuojant adatos padėtį ultragarsu. Vieta, kurioje bus atliekama injekcija, yra dezinfekuojama antiseptiniu tirpalu. Nustačius skaudamą vietą, suleidžiami vietiškai veikiantys nuskausminamieji vaistai. Galiausiai ultragarso pagalba kontroliuojant adatos padėtį, ji įvedama į facetinį sąnarį ir suleidžiami priešuždegiminiai bei nuskausminamieji vaistai.

Ko turėčiau tikėtis po injekcijos?

Netrukus po injekcijos galite pastebėti, kad skausmas visai išnyko arba yra gerokai mažesnis. Taip yra dėl vietinių nuskausminajųmų vaistų ir šis pojūtis gali trukti kelias valandas. Skausmas gali grįžti ir atsiradęs maudimo pojūtis toje vietoje, kur buvo atliekama injekcija, gali išlikti vieną ar kelias dienas. Jūs turėtumėte pastebėti skausmo mažėjimą praėjus 1-2 dienoms po procedūros.

Ką turėčiau daryti po procedūros?

Po procedūros jus stebės gydymo personalas, kol jums bus leista vykti namo. Paprastai tai užtrunka 20-60 minučių.

Jei jums buvo atlikta sedacija, galite jausti jos poveikį iki 24 valandų. Per ateinančią parą neturėtumėte vairuoti, vartoti alkoholio, valdyti mechaninius prietaisus, keliauti be lydinčio asmens.

Pacientams patariame kelias dienas po procedūros nepersitempti, neužsiimti itin aktyvia veikla.

Po procedūros gydytojas ar jo asistentas patars kaip šaldyti skaudamą vietą.

Kada galiu grįžti į darbą?

Iškart po procedūros ar kitą dieną galite grįžti į darbą, nebent procedūros metu kilo kokių nors komplikacijų. Pasitarkite su savo gydytoju, kaip jūsų atveju būtų geriausia pasielgti.

Kaip ilgai išlieka teigiamas poveikis po procedūros?

Negalima nuspėti ilgalaikio vaistų poveikio. Paprastai, dėl vietiškai suleistų nuskausminamųjų, skausmas iškart nebejaučiamas. Tačiau šių vaistų poveikis baigiasi po kelių valandų. Steroidai pradeda veikti per 2-7 dienas po procedūros ir jų poveikis gali išlikti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių

Kiek injekcijų man gali prireikti?

Tai priklauso nuo kiekvieno paciento ir jo klinikinio atvejo. Būtina pasitarti su savo skausmo gydytoju.

Ar man gali būti atliekama daugiau nei viena injekcija?

Jei pirmoji injekcija yra sėkminga, tačiau skausmas po kurio laiko grįžo, jums gali būti paskirta papildoma procedūra. Svarbu su skausmo gydytoju aptarti, kiek laiko po pirmosios injekcijos jautėte skausmo palengvėjimą ir ką jūsų individualiu atveju rekomenduotų gydytojas.

Kaip suprasiu, ar procedūra man padės?

Labai sudėtinga nuspėti, ar injekcijos į facetinius sąnarius bus efektyvios jūsų individualiu atveju. Paprastai pacientams, kurie patiria aukščiau išvardintus simptomus ši procedūra yra itin efektyvi. Vis dėlto, kadangi stubure yra ne viena vieta, kurioje gali kilti skausmas, organizmo atsakas į skausmo gydymą gali būti labai įvairus.

Kokios yra rizikos ir šalutiniai poveikiai?

Procedūra iš esmės yra mažai rizikinga. Tačiau, kaip ir kiekvienos invazinės procedūros metu, gali kilti rizikos faktorių ar atsirasti pašalinis poveikis apie kurį pacientas privalo būti informuotas.

Dažniausiai patiriamas šalutinis poveikis – suintensyvėjęs skausmas po injekcijos (paprastai trumpalaikis), retai pasitaikantis netyčinis stuburo smegenų skysčio maišelio pradūrimas (gali sukelti galvos skausmą), infekcija, kraujavimas, nervo pažeidimas arba nejuntamas skausmo palengvėjimas.

Šalutiniai leidžiamo steroido poveikiai gali būti šie: trumpalaikis kūno svorio padidėjimas, trumpalaikis cukraus kiekio kraujyje padidėjimas (paprastai pasitaikantis diabetu sergantiems asmenims), trumpalaikis vandens sulaikymas. Daugiau apie steroidinius vaistus pasitarkite su savo skausmo gydytoju. Kai kuriems asmenims kelioms dienoms atsiranda paraudimas, prakaitavimas ir/ar pagreitėjęs širdies plakimas.

Būtinai susisiekite su savo skausmo gydytoju, jei turi kokių nors nuogąstavimų po procedūros arba jei pastebite patinimą ar kraujavimą iš injekcijos vietos.

Kam nederėtų atlikti injekcijų į facetinius sąnarius?

Jei esate alergiški bet kuriam vaistui, kuris bus suleidžiamas procedūros metu, jei vartojate kraują skystinančius vaistus, arba procedūros metu sergate infekcine liga, jums nederėtų atlikti procedūros. Vartojant tam tikrus kraują skystinančius vaistus, jūsų skausmo gydytojas gali patarti likus 4-7 dienoms iki procedūros juos pakeisti kitais. Antitrombinių vaistų vartojimas gali būti pristabdomas likus 5-10 dienų iki procedūros. Vaistų vartojimo apimtį, jų pakeitimą ar pristabdymą gali paskirti tik jūsų skausmo gydytojas konsultacijos metu.

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!