Published On: 21 gruodžio, 20232,5 min read

Clinic Agatas – pirmoji privati skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinika Lietuvoje, teikianti stacionarines bei ambulatorines paslaugas. Šiame straipsnyje klinikos įkūrėja, gydytoja anesteziologė, skausmo specialistė Asta Mažeikaitė dalinasi ką daryti, jei pacientas kenčia nuo lėtinio skausmo ir vienos dažniausių problemų – stuburo stenozės.

„Sakoma, kad amžius tik skaičius. Ir iš tiesų tai tiesa, išskyrus vieną nemalonią ligą – stuburo stenozę. Sergant šia degeneracine liga, bėgant metams, stuburo tarpai tarp slankstelių ir angų, per kuriuos išeina nervai, susiaurėja, atsiranda jų spaudimo požymiai“ teigia gydytoja. Šis poslinkis gali įvykti, kai: kaulus skiriantys diskai netenka skysčio ir sužemėja, su slanksteliais besiribojantys raiščiai sustorėja, todėl pasikeičia stuburo struktūra arba įvyksta stuburo slankstelių sąnarių artrozė.

Kad ir kokia būtų priežastis, stuburo stenozė reiškia vieną – slanksteliams artėjant vieniems prie kitų, užspaudžiami stuburo nervai, pacientas jaučia įvairaus pobūdžio skausmus.

Ką daryti turint stuburo stenozę?

Ši degeneracinė liga gydoma chirurginiu būdu, tačiau daugelis žmonių gali valdyti skausmą ir ligos simptomus nepaisant šios būklės. Skausmo specialistė, Clinic Agatas gydytoja Asta Mažeikaitė dalinasi patarimais, kurie gali padėti turintiems stuburo stenozę:

Invazinis arba medikamentinis gydymas

Nuodugniai įvertinę klinikinį atvejį, skausmo specialistai gali paskirti injekcijas šalia nervinių šaknelių arba į facetinius sąnarius, kurios atliekamos pasitelkus rentgeną, epidurinę steroidinių vaistų injekciją, vadinamąsias „blokadas“ arba medikamentinį gydymą. Tokį gydymą gali paskirti skausmo specialistas net tais atvejais, kai yra stuburo stenozė, tarpslankstelinių diskų išvarža ar disko fragmentai spaudžia apatinės nugaros dalies ir kaklo nervus.

Fizinis aktyvumas

„Kineziterapeutas turėtų būti kiekvieno paciento, kenčiančio nuo stuburo stenozės skausmų, geriausias draugas”, – juokauja gydytoja. Kineziterapeuto tikslas dirbant su skausmą patiriančiu pacientu yra – atpalaiduoti raumenis, kad sumažėtų spaudimas. Svarbu sudaryti mankštų planą pagal paciento fizinio pasirengimo lygį ir kūno tipą. „Norėčiau akcentuoti, kad ne visos mankštos ir ne vienas gydymo būdas tinka kiekvienam pacientui. Visi esame skirtingi: skirtingai reaguojame į vaistus, turime skirtingus skausmo slenksčius, todėl tiek skausmo specialisto sudaromas gydymas, tiek kineziterapeuto mankštų planas skiriamas individualiam klinikiniam atvejui.” – sako gydytoja A. Mažeikaitė.

Viršsvorio mažinimas

Per didelis svoris gali sustiprinti esamą skausmą, kadangi tai yra papildoma apkrova stuburui, o taip pat ir kelių sąnariams. Sveika ir pilnavertė mityba gali ne tik padėti numesti nereikalingus kilogramus, bet ir sumažinti skausmą. „Dėl vitaminų ir mineralų trūkumo, pacientas skausmą gali jausti intensyviau, taip pat reikėtų atsisakyti kai kurių maisto produktų, o kitų kaip tik atvirkščiai – vartoti daugiau.” teigia gyd. Asta Mažeikaitė.

Clinic Agatas vadovaujasi holistiniu požiūriu – dažniausiai vienas gydytojas visų problemų negali ir neturėtų spręsti. Todėl klinikoje visi specialistai dirba vieni su kitais, kadangi jų tikslas – sumažinti ar visai panaikinti esamą paciento skausmą. „Klinikos įkūrimo idėja kilo iš noro padėti rasti pagalbą čia ir dabar, su visais reikiamais gydytojais vienoje vietoje. Mes suprantame, kokia svarbi yra greita pagalba esant skausmui ir kaip specialistai diskutuojame tarpusavyje, ieškodami geriausio sprendimo kiekvienam individualiam atvejui”.

Skausmas gali atitraukti nuo mėgiamos veiklos, tačiau tai tikrai nereiškia, kad amžinai. „Amžius tik skaičius, o kartais pakanka tik kelių sveiko gyvenimo būdo pokyčių, kad galėtumėte grįžti prie mėgstamų įpročių. „Ar prisimeni, kas tu, kai tau neskauda?” – toks yra Clinic Agatas šūkis, kuriuo norime paskatinti rūpintis savimi ir neleisti skausmui atimti iš mūsų įprasto gyvenimo” – sako gyd. Asta Mažeikaitė.

Užsiregistrtuoti pas „Clinic Agatas“ gydytojus specialistus galite čia.

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!