Published On: February 10th, 20193.8 min read

Lėtinis skausmas – tai nuovargį, psichologinę įtampą bei nuolatinį nerimą keliantis pojūtis. Vis dėlto žmonės kenčiantys nuo lėtinio skausmo, gali imtis tam tikrų priemonių, padedančių sumažinti jo neigiamą įtaką kasdieniniame gyvenime. Teigiamų rezultatų lėtinio gydymo procese galima pasiekti dirbant kartu su skausmo gydytoju, vadovaujantis jo sudarytu gydymo planu bei reguliariai mankštinantis ir prižiūrint kineziterapeutui. Ypatingai svarbų vaidmenį gijimo procese taip pat atlieka tinkamai sureguliuota mityba. Ji daro didelę įtaką žmogaus bendrai savijautai, ne tik svorio reguliavimui, bet ir lėtinio skausmo mažinimui. Maistas visų pirma yra mūsų organizmo energijos šaltinis, todėl verta tariantis su gydydoju dietologu jį rinktis atsakingai.

Skausmą dažnai sukelia įvairūs uždegiminiai procesai organizme. Ir negalima sakyti, kad skausas yra vien neigiamas dalykas – tai įrodymas, jog organizmo natūralus gynybinis mechanizmas kovoja su infekcijomis ar audinių pažeidimais. Dėl šių priežaščių mūsų kūnas kovoja ir jaučia skausmą.

Uždegiminių procesų pobūdis priklauo nuo įvairių priežasčių ir sąlygų. Vienos yra akivaizdžios, kitos sunkiau nustatomos:

  • Ūmus uždegimas. Tai toks uždegimo tipas, su kuriuo dažniausiai susiduriame ir jie paprastai atsiranda po įvairių patirtų traumų. Pavyzdžiui, patempus koją, čiurną ar raiščius, atsiranda patinimas, paraudimas, jautrumas pažeistoje vietoje.
  • Lėtinis uždegimas. Kartais jis sunkiau pastebimas nei ūmus uždegimas. Nors išoriniai pažeidimo požymiai gali sumažėti, uždegiminiai procesai vis dar gali išlikti veiksnūs ląstelių ir organizmo cheminių procesų lygmenyje, sukeldami įkyrų nuolatinį skausmą.
Kokią įtaką maistas daro lėtinio skausmo suaktyvėjimui?

Kol kas nėra tvirtų mokslinių įrodymų, jog maistas turi tiesioginės įtakos skausmo pojūčiui. Tačiau neabejojama, kad vengiant ar atsisakant tam tikrų maisto produktų, kai kuriais atvejais galima sumažinti uždegimą organizme, kuris ir galėjo sukelti skausmą.

Daugelis iš mūsų turime draugų ar šeimos narių, kurie pasijaučia geriau, kai tik atsisako vieno ar kito maisto produkto. Pavyzdžiui, jei esate alergiškas pieno produktams, būtinai jų vengsite. Tačiau, jei jums nežymus laktozės netoleravimas nesukelia nepatogumų, greičiausiai ir toliau valgysite sūrį bei kitus pieno produktus. Vis dėlto, dera atminti, jeigu organizmas yra jautrus tam tikriems maisto produktams, jų vartojimas kaip tik paaštrina negalavimus. Stebėkite savo kūne vykstančius procesus po įvairių maisto produktų suvartojimo, jeigu jaučiatės negerai, tuomet venkite tokių produktų, kurie kelia neigiamus pojūčius, svarbiausia – klausykite savo organizmo.

 
Kokie maisto produktai gali sumažinti skausmo pojūtį?

Mažai vertingų maistinių medžiagų turinti mityba gali paskatinti uždegiminius procesus. Tačiau nedera skirstyti produktų į „gerus“ ir „blogus“. Nors, be jokios abejonės, geriau jausitės, jei griežtai atsisakysite transriebalų* ir vengsite perdirbtų maisto produktų, gausių augalinio aliejaus, cukraus.

Kitaip sakant, geriau pasimėgaukite orkaitėje kepta bulve nei maišeliu bulvių traškučių. Cukraus poreikį malšinkite šviežiais vaisiais, o ne perdirbtais saldumynais.

Kūnui reikia maisto tam, kad turėtų energijos. Tačiau, jei valgote produktus, kuriuose yra mažai maistinių medžiagų, organizmas kad ir kaip besistengtų pasisavinti visas vertingąsias medžiagas, negalės to tinkamai padaryti ir uždeginimis procesas toliau kels lėtinį skausmą.

Vis dėlto, retas iš mūsų nepriekaištingai sekame savo kasdieninę mitybą ir neskaitome perkamų maisto produktų sudėties. Be to, kiekvieno iš mūsų organizmas yra individualus, todėl specialisto konsultacija ir priežiūra, norint įveikti lėtinį skausmą yra būtina. Rekomenduojame, prieš tai atlikti namų darbus – kurį laiką griežtai sekti visą maistą, kurį dedate į burną ir rašyti mitybos dienoraštį. Toks dienoraštis yra nepamainoma atspirtis specialistui pradedančiam darbą su pacientu.

 

3 būdai padėsiantys patobulinti kasdieninę mitybą

Tai galite padaryti nedarant didelių mitybos pakeitimų, tačiau kasdien ir atsakingai.

  1. Į savo mitybos planą įtraukite daugiau neperdirbtų maisto produktų. Tai bet kokio pobūdžio maisto produktai, kurių natūrali būklė nebuvo pakeista, pavyzdžiui, švieži vaisiai, daržovės, uogos.
  2. Daugiau valgykite sezoninių daržovių ir vaisių. Tik ką užaugintos ir ant stalo patiekiamos daržovės bei vaisiai savo sudėtyje turi daugiausiai įvairių naudingų medžiagų. Česnakai, svogūnai, morkos, kopūstai, burokėliai – tai tik maža dalis mūsų krašte užauginamų daržovių, prisotintų maistinių medžiagų ir jų įtraukimas į mitybos planą yra tikrai nesudėtingas.
  3. Venkite maisto produktų, ant kurių pakuočių puikuojasi ilgiausias sąrašas ingredientų, ypač tokių, kurių nesuprantate ir negalite net aiškiai ištarti.

Pakeitus mitybą lėtinis skausmas nebūtinai liausis, tačiau organizmui suteiks tikrai daugiau naudos – neišplis uždegiminiai procesai . Šie kasdieninių įpročių pakeitimai gali sušvelninti jaučiamus neigiamus simptomus.

Mitybos pakeitimas, kiekvienam iš mūsų yra sudėtingas procesas, reikalaujantis didelių valios pastangų. Geriausia tą daryti prižiūrint gydytojui dietologui. Žinoma, mes patys esame atsakingi už savo sveikatą ir savijautą, todėl brangindami ją nenuodykime savo organizmo.

Jei turite klausimų susijusių su mityba, kviečiame į Clinic Agatas dietologės medicinos mokslų daktarės Rūtos Petereit konsultaciją. Gydytoja konsultuoja įvairiais mitybos klausimais: sergant lėtinėmis (stuburo, sąnarių), virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių ligomis. Esant antsvoriui ir nutukimui, mitybos nepakankamumui, cukriniam diabetui, padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje, podagra, prieš ir po įvairių operacijų. Rūpinkitės savo sveikata!

 

* Transriebalai yra tam tikra nesočiųjų riebalų rūgščių rūšis. Natūraliai, transriebalų yra atrajojančių gyvūnų (karvių, avių, ožkų) riebaluose – jų mėsoje ir pieno produktuose. Tačiau transriebalai gaunami ir pramoniniu būdu. Pramoniniai (kitaip, dirbtiniai) transriebalai susidaro cheminiu būdu – tam tikroje temperatūroje tam tikrą laiką kaitinant, arba kitaip – hidrinant, augalinį aliejų.

Registration

Register by phone +370 602 26118, in MANO DAKTARAS system or fill out the registration form. We will get back to you as soon as possible!