Published On: August 23rd, 20203.7 min read

Nugaros skausmo priežasčių gali būti pačių įvairiausių. Jį gali sukelti patirta trauma, netaisyklinga laikysena, disko išvaržos ir dar daugelis kitų susirgimų.

Vienas iš dažniau pasitaikančių nugaros skausmo sukėlėjų yra epidurinėje srityje įjautrintas arba suspaustas nervas. Tai gali nutikti dėl disko išvaržos, susiaurėjusio nervų kanalo ar kaulo sekvestro. Dėl pažeisto nervo gali atsirasti skausmą, tirpimą arba dilgčiojimą sukeliantis uždegimas. Šiam uždegimui gydyti skausmo gydytoja į epidurinį tarpą  leidžia steroidų injekciją. Tai yra vienas iš apatinės nugaros dalies skausmo šalinimo metodų.  

Kas yra epidurinė steroidų injekcija?

Tai procedūra, kurios metu priešuždegiminį poveikį turinčių steroidų bei vietinių nuskausminamųjų mišinys suleidžiamas į epidurinę sritį. Ji yra tarp nugaros smegenų geltonojo raiščio ir kietojo dangalo, tad injekcija nėra suleidžiama tiesiai į nugaros smegenis.

epidurine injekcija, steroidu injekcija, skausmo klinika, skauda nugara, Asta Mažeikaitė, Aida Kinderytė

Suleidžiami vaistai sumažina uždegimą, tokiu būdų pašalinant nugaros skausmą.

Kas vyksta procedūros metu?

Paprastai steroidų epidurinė injekcija suleidžiama pacientui gulint ant pilvo (jei tai atliekama rentgeno kontrolėje)  arba sėdint (jei atliekama pagal anatominius orientyrus). Visos procedūros metu stebimi kraujo spaudimo bei deguonies padavimo rodikliai. Pain doctor bei asistentas visuomet būna šalia ir, jei pacientas pasijaučia nepatogiai ar jam atsiranda klausimų, šalia esantis medicinos  specialistas bus pasirengęs bet kuriuo metu padėti ir Jus nuraminti. Siekiant, kad injekcija būtų itin tiksli, procedūra gali būti atliekama rentgeno kontrolėje.

Kiek laiko užtrunka procedūra?

Pats injekcijos suleidimas užtrunka nuo kelių iki keliolikos minučių, tačiau procedūrai paprastai skiriama valanda. Jos metu skausmo specialistė kartu su pacientu aptaria procedūros eigą, vaistų poveikį, galimas rizikas ir šalutinius poveikius. Klinikoje parūpiname pižamą, kurią pacientas dėvi procedūros metu, o po jos skiriama laiko atsigauti.

Ko baiminasi pacientai?

Dažnai pacientai klausia, ar procedūra skausminga. Skubame nuraminti, jog visos procedūros pradedamos per labai ploną adatėlę suleidžiant vietinių anestetikų. Kol nuskausminamieji suveikia pacientas jaučia nedidelį gnybtelėjimą ir lengvą kaitrą, kol oda aptirpsta. Kai nuskausminamieji suveikia atliekamas epidurinio tarpo identifikavimas ir pati steroidų injekcija. Kartais pacientai labai baiminasi procedūros bei galimo skausmo, tuomet ją galima atlikti taikant intraveninę sedaciją, kuri padeda pacientui užsnūsti. Po sedacijos pacientas paprastai minimaliai prisimena, kas vyko procedūros metu. Jei kartu su skausmo gydytoja pasitarus planuojama taikyti sedaciją, pacientas negali valgyti bei gerti ne mažiau kaip 6 valandas iki procedūros. Taip pat privalo būti lydinti asmuo, nes pats pacientas po sedacijos negalės vairuoti.

Ko galima tikėtis po procedūros?

Iškart po epidurinės steroidų injekcijos pacientas gali jausti tarsi kojos būtų apsunkusios ar šiek tiek nutirpusios. Skausmas paprastai gerokai sumažėja iškart po procedūros, dėl vietinių nuskausminamųjų ir visi šie pojūčiai gali trukti iki kelių valandų. Vis dėlto dienai ar dviem skausmas gali grįžti arba injekcijos vietoje pacientas gali jausti šiokį tokį maudimą. Tačiau po savaitės skausmo intensyvumas turėtų sumažėti.

Kelias dienas po procedūros skausmo specialistės rekomenduoja nepersitempti ir neužsiimti aktyvia fizine veikla. Geriau šiek tiek pailsėti bei atsipalaiduoti. Injekcijos vietoje galima palaikyti šaltus kompresus, tai padės greičiau atsigauti.

Jei procedūros metu nekilo jokių komplikacijų, skausmo specialistė gali leisti grįžti į darbą tą pačią arba sekančią dieną. Bet kokiu atveju, būtina pasitarti su procedūrą atlikusia gydytoja ir laikytis pateiktų rekomendacijų.

Kiek laiko veikia vaistai?

Kiekvienu klinikiniu atveju vaistų veikimo trukmė gali skirtis. Steroidai pradeda veikti praėjus 2-7 dienoms po procedūros ir jų poveikis gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Paprastai, kad būtų pasiektas pats didžiausias gydymo efektyvumas, rekomenduojama steroidų injekcijas pakartoti. Po kiekvienos injekcijos skausmas turi vis labiau mažėti. Tačiau jei skausmui įveikti pakanka vos vienos procedūros, pakartotinės injekcijos gali ir neprireikti. Pain doctor visais atvejais atsakys į iškilusius klausimus ir paskirs patį tinkamiausią gydymo planą.

Kokie galimi šalutiniai poveikiai?

Vis dėlto, kaip ir bet kurios medicininės intervencijos metu, gali atsirasti šalutinių poveikių. Dažniausiai pacientai gali jausti padidėjusį skausmą injekcijos vietoje, tačiau jis paprastai būna trumpalaikis ir dingsta po 1-2 dienų. Itin retais atvejais adata gali pradurti kietąjį smegenų dangalą, kuriame yra stuburo smegenų skystis. Dėl to gali atsirasti galvos skausmas. Galimos kitos komplikacijos kaip infekcija, kraujavimas, nervo pažeidimas. Tačiau, siekiant išvengti šios rizikos, procedūros metu yra naudojamas rentgenas. Jo dėka nepažeidžiant aplink esančių audinių adata įvedama ypatingu tikslumu į reikiamą vietą.

Suleistų steroidų sukelti šalutiniai poveikiai paprastai yra itin laikini. Dėl jų gali atsirasti trumpalaikis padidėjęs prakaitavimas, išmušti raudonis. Jei sergate diabetu, būtinai prieš procedūrą pasikonsultuokite su skausmo specialiste, kaip prieš ir po procedūros derėtų vartoti tam tikrus vaistus.

Vis dėlto, jau pirminės konsultacijos metu su skausmo gydytoja galite gauti atsakymus į visus jums rūpimus ir aktualius klausimus. Jei atvyksite į konsultaciją pasiruošę klausimų sąrašą, galėsite gauti pačią išsamiausią informaciją.

Kada neatliekama epidurinė steroidų injekcija?

Skausmo gydytoja nepaskirs epidurinės steroidų injekcijos pirma nepakonsultavus paciento ir neįsigilinusi į klinikinį atvejį. Injekcija neskiriama pacientams, kurie yra alergiški procedūros metu leidžiamiems medikamentams arba serga infekcine liga. Būtinai pasisakykite apie vartojamus vaistus, kad procedūra galėtų būti atliekama – gali tekti pakoreguoti tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, kraują skystinančių) vartojimo grafiką.

Registration

Register by phone +370 602 26118, in MANO DAKTARAS system or fill out the registration form. We will get back to you as soon as possible!