Visuomenėje vis dar gajus nusistatymas, kad į gydytoją dietologą reikia kreipiasi tik tuomet, kai organizmas pradeda rodyti rimtus signalus, jog jam reikia pagalbos – atsiranda cukrinis diabetas, nepatogumų pradeda kelti viršsvoris, nutukimas, alerginės reakcijos ir kt. Vis dar mažai kreipiama dėmesio į tai, kad mityba yra daugelio gydymo procesų bei metodų kompleksinė dalis ir ranka į ją numoti nedera, ypač, kai kankina lėtinis skausmas.
Ilga kelionė iki gydytojo durų
Į gydytoją dietologę dr. Rūtą Petereit pacientė Daina Kuniauskienė kreipėsi ilgą laiką kentusi ne tik lėtinį skausmą, bet ir nutukimą. Kančia bei patiriamas skausmas privertė ieškoti priežasčių, dėl kurių atsirado apsunkintas judėjimas. Per eilę metų „užsidedantys“ papildomi kilogramai tapo tarsi įprastu reiškiniu, tačiau pamažu svoris ir lėtinis skausmas tapo nuolatiniu iššūkiu, atliekant net paprasčiausius kasdieninius darbus. Vis dėlto, iš pradžių pacientė mitybos visiškai nesureikšmino, juk stuburo skausmai vargino dešimtį metų. Todėl pacientė norėjo pradėti nuo skausmo gydymo, o ne nuo svorio mažinimo.
Pirmiausia, pacientė buvo pasiryžusi skrandžio mažinimo operacijai, tačiau dėl susiformavusių žaizdų ant kojų bei pasitarus su specialistais, buvo nuspręsta, kad visgi reikia ieškoti ligos priežasčių ir taikyti gydymo būdus sureguliuojant mitybą. Didelę įtaką tokiam apsisprendimui turėjo Dainos K. vidinė branda bei suvokimas, kad liga yra taip toli pažengusi, jog kelio atgal nėra. Reikėjo tiek savo pačios valios pastangomis, tiek lankantis pas specialistus imtis reikšmingų pokyčių. Iš tiesų, svarbu, kad žmogus pats suvoktų, jog gijimo procesas yra tiek gydytojo, tiek paciento pastangų sintezė bei vidinis noras pasveikti, turi nusverti visas abejones. Pacientei apsisprendimui apsilankyti Clinic AGATAS klinikoje, didelę įtaką turėjo tai, kad visi, jos atveju reikalingi specialistai – skausmo gydytoja, neurochirurgas, dietologė, kineziterapeutas – yra vienoje vietoje.
Svarbi visavertė subalansuota mityba
Dr. Rūta Petereit apibūdino D. Kuniauskienės situaciją: „Dabar Dainos kūno masės indeksas yra labai didelis, pripažintas nutukimas. Tačiau gydymą pradėti reikia nuo gyvensenos keitimo, ne nuo operacijų. Po pusės metų reiktų įvertinti ir skrandžio mažinimo operacijos galimybę, tačiau dar ne dabar. Net ir po tokios operacijos pacientė privalėtų laikytis gydytojo rekomendacijų. Subalansuota visavertė mityba – turi tapti gyvenimo būdo dalimi“.
Gydytoja dietologė pacientei sudarė mitybos planą, buvo keičiamas racionas. Jau pirmosios konsultacijos metu gydytoja su paciente aptarė jos mitybos įpročius – kokį maistą, kada, kokiais kiekiais ji valgo. „Svorį mažinant pradžioje turi būti pakankamai baltymų, kad žmogus nejaustų alkio ir į mitybą įtraukti gerųjų riebalų, kurie taip pat suteikia sotumo jausmą. Žinoma, negalima visiškai atsisakyti ir angliavandenių, skaidulinių medžiagų. Dažnai žmonės daro klaidą, kai nori sumažinti svorį, išmeta visas duonas, kruopas, nieko nebelieka, o juk tai yra energijos šaltinis. Nevalgant tokių produktų, energija gali labai greitai sumažėti“, – komentavo dr. R. Petereit. Su paciente buvo nuspręsta sudaryti tokį mitybos planą, kad svorio mažinimas neatimtų energijos ir nebūtų jokių ekstremalių kraštutinumų. Svoris turi kristi nuosekliai ir iš lėto, bet be didelių liekamųjų neigiamų reiškinių.
Sąmoningas valgymas
Kitas labai svarbus etapas – mitybos dienoraščio rašymas. Tai kasdieniniai įrašai apie tai, kokį maistą bei gėrimus, kada ir kokiais kiekiais suvartojama. Jis yra puikus pagalbininkas ne tik viršsvorį ar nutukimą turintiems asmenims, taip pat kenčiantiems ir nuo lėtinio nugaros skausmo, bet ir kiekvienam, besirūpinančiam savo sveikata. Mitybos dienoraštis padeda pačiam pacientui bei gydytojui suprasti valgymo įpročius ir aiškiau įvardinti priežastis, kodėl ištinka, pavyzdžiui, persivalgymo priepuoliai.
Neretai maistas tampa streso ir emocijų – pykčio, nerimo, susijaudinimo, vienišumo, baimės ir daugelio kitų – malšinimo priemone, o žmogus to gali net nepastebėti. Dėl šios priežasties gali būti reikalinga specialisto pagalba. Dietologas gali geriau ir iš šalies stebėti pacientą, įvardinti netinkamo žmogaus ir maisto santykio priežastis.
Gydymas reikalingiausias pačiam pacientui
Clinic AGATAS gydytoja dietologė teigia, kad: „Gydymo procesas labiausiai turi būti reikalingas pačiam pacientui. Nors nukrypimų nuo plano visiems nutinka, bet tam ir yra mitybos dienoraštis, kuris padeda pačiam pacientui realiau ir geriau įvertinti situaciją bei savo santykį su mityba. Specialisto pagalba reikalinga tam, kad būtų parinktas geriausias individualus racionas, padedant pacientui suvokti, kodėl norima vieno ar kito produkto. Deja, bet įpročiai greitai nesikeičia ir tai neretai gali pacientui numalšinti norą siekti gerų rezultatų“.
Nors pacientė gyvena ne Kauno mieste, tačiau intensyviam bendravimui su dietologe tai įtakos neturi. Daina gauna nuotolinį gydytojos palaikymą, rašydama mitybos dienoraštį jį persiunčia ir gydytojai. Tokiu būdu ir specialistė gali geriau vertinti pacientės racioną bei pasiekimus. „Svarbu, kad žmogus neprarastų sotumo jausmo. Jei žmogus alkanas, jis po kelių dienų tampa piktas, atsiranda vidinė frustracija, padidėja rizika, kad pacientas nebeteks motyvacijos, atsiras persivalgymo epizodai“, – pasakojo dietologė dr. R. Petereit.
Malonumo paieškos ne tik maiste
Taip pat labai svarbu, kad žmogus atrastų gyvenimo malonumų ne tik maiste. Iš naujo atrandant save, naujus pomėgius, hobius – tai gali būti įvairūs rankdarbiai, meistravimai, meno terapijos ir dar daugelis pačių įvairiausių veiklų – efektyviai nukreipiamos mintys nuo maisto. Tokiu būdu taip pat formuojamas ir psichologinis atsparumas. Daug įtakos tam turi specialūs relaksacijos pratimai, mokymasis kasdien įvardinti bent 3 malonius dalykus. Tai gali būti visiškai, regis, nereikšmingi dalykai, pavyzdžiui, ramus pasimėgavimas gardžios arbatos ar kavos puodeliu. Be to, didelę naudą turi ir dėmesingas valgymas, be jokių šalutinių dirgiklių – televizoriaus, telefono, žurnalų. Gražiai paserviravus stalą, lėtai, pasimėgaujant, susikaupus suvalgomas kiekvienas kąsnis tampa malonaus proceso dalimi. Juk daugelis valgome skubėdami, nežiūrėdami, ką tiksliai dedame į burną, darydami visą eilę kitų darbų. Tokį pavyzdį rodome ir savo vaikams, perduodame netinkamas valgymo tradicijas ateities kartoms.
Artimųjų palaikymas – neatsiejama sėkmingo gydymo dalis
Didelę reikšmę sėkmingam gydymui turi ir aplinkinių palaikymas. Tai yra didelė paskata, padedanti nenuleisti rankų ir siekti užsibrėžto tikslo – geresnės savijautos. Niekam nepakenktų tinkamai ir sveikai maitintis, juolab, kad dabar galima rasti pačių įvairiausių receptų, kaip pasigaminti sveiką ir skanų maistą, atitinkantį subalansuotos mitybos reikalavimus. Reikia tik pasidomėti.
Dr. Rūta Petereit džiaugiasi pacientės Dainos pasiekimais: „Praėjus dviems savaitėms po gydymo pradžios pacientė pirmą kartą po trejų metų įstengė atsitūpti, užlipti į antrą aukštą, daugiau judėti atliekant kasdieninius darbus. Iš šalies daug kam tai gali pasirodyti menkaverčiai pasiekimais, tačiau, sergančiam žmogui tai yra didelis iššūkis, kurį įveikus dera nuoširdžiai pasidžiaugti. Apdovanoti save miela smulkmena, pramoga. Iš tiesų, bet kuo, kas jums teikia malonumą, bet tik ne saldumynais ar nesveiku maistu“.
Gydytoja dietologė kartu su paciente nenumatė, kiek konkrečiai kilogramų reikės numesti. Buvo nuspręsta susikoncentruoti į sveikatą, gerą savijautą, galėjimą judėti, lėtinio skausmo gydymą. Išsikelti ilgalaikiai tikslai, kurių tikimasi pasiekti po metų.
Nepamirškime fizinio aktyvumo
Be mitybos pakeitimo, į kasdieninę veiklą privalo būti įtrauktas ir fizinis aktyvumas. Į gydymo planą būtinai turi įeiti kineziterapeuto priežiūra bei jo skiriami pratimai. Specialistas paskiria individualius pratimus, nustato tinkamiausią fizinį krūvį, kad jis pacientui būtų nei per mažas, nei per didelis. Kineziterapeuto priežiūra ypač reikalinga pradžioje, kol žmogaus kūnas įpranta, kaip taisyklingai turi būti atliekami pratimai. Tačiau ji ne ką reikšmingesnė yra ir tolimesniuose gijimo proceso etapuose.
Iš tiesų, kad nutukimo ir lėtinio skausmo gydymas duotų teigiamą rezultatą, reikalinga ne vieno specialisto priežiūra ir konsultacijos – tai kompleksinis, ilgalaikis procesas. Kelių specialistų apsitarimas yra labai teigiamas dalykas. Taip paciento susirgimai įvertinami įvairiais rakursais, galima priimti platesnį, išsamesnį gydymo sprendimą. Mityba – tik kompleksinio gydymo dalis.
„Klaidinga manyti, kad atvykdamas pas gydytoją, galiu peduoti visą atsakomybę jam. Sveikata pirmiausia turi rūpintis pats žmogus. Žinoma, sau pripažinti, kad turiu problemą, pasiryžti su ja susidoroti yra sudėtingas procesas. Tai daug valios pastangų reikalaujantis darbas, tačiau suteikiantis neįkainojamą rezultatą – sveikatą. Kai pacientui sekasi, gydytojas tarsi pasikrauna teigiamų emocijų. Tampame komanda, todėl kiekvienas net iš pažiūros mažas pasiekimas suteikia be galo daug džiaugsmo ir pasididžiavimo pacientu bei jo valia“, – atvirauja dr. R. Petereit.
Dėkojame pacientei Dainai Kunauskienei ir gydytojai dietologei dr. Rūtai Petereit, kad sutiko pasidalinti šiuo klinikiniu atveju. Jei turite klausimų susijusių su mityba, kviečiame į Clinic AGATAS dietologės medicinos mokslų daktarės Rūtos Petereit konsultaciją. Gydytoja konsultuoja įvairiais mitybos klausimais: sergant lėtinėmis (stuburo, sąnarių), virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių ligomis. Esant antsvoriui ir nutukimui, mitybos nepakankamumui, cukriniam diabetui, padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje, podagra, prieš ir po įvairių operacijų. Rūpinkitės savo sveikata!
Medžiaga parengta pacientei suteikus raštišką sutikimą viešinti informaciją.