Pastarųjų metų duomenys rodo, kad net iki 80% suaugusiųjų bent kartą gyvenime kreipiasi į specialistus dėl su darbu susijusių nugaros skausmų. Daug judėdami arba dirbdami fizinį darbą dažnai nesusimąstome, jog tai galime daryti netinkamai. Tokiu būdu kenkiame savo sveikatai, gali atsirasti ne tik ūmus, bet ir lėtinis nugaros skausmas.
Nuolatinė aktyvi fizinė veikla ar fizinis darbas apkrauna tam tikras stuburo atramines vietas. Lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas, stuburo slankstelių lūžiai, stuburo diskų išvaržos – tai vieni iš dažniausiai pasitaikančių su aktyvia fizine veikla susijusių pokyčių.
Klaidinga manyti, kad fizinis darbas daugiausia susijęs tik su statybų, pramonės ar žemės ūkio sektoriais. Į Clinic AGATAS kreipėsi „Gyvenimo aktyviai“ kalnų vadovai Šarūnas ir Vilma. Jie jauni ir fiziškai stiprūs savo srities profesionalai, tačiau dėl intensyvaus darbo, dažnų kelionių ir nuolatinių nugaros apkrovų, vis dažniau pradedantys patirti nemalonius, maudžiančius pojūčius nugaros srityje.
Šarūnas ir Vilma laiku ir sąmoningai susimąstė apie savo sveikatą ir tai – puikus pavyzdys, kaip dera rūpintis savimi atsiradus jau pirmiems negalavimų požymiams. Juk dirbant fizinį darbą, prevencinis apsilankymas pas kineziterapeutą gali padėti išvengti įvairių traumų ar profesinių susirgimų ateityje.
Clinic AGATAS kineziterapeutas Eigirdas Špokauskas pasidalino keliais pagrindiniais patarimais, padedančiais išvengti ar sumažinti su darbu susijusių susižalojimų riziką.
- Prieš pradėdami darbą atlikite tempimo ar apšilimo pratimus.
Kai stuburą palaikantys raumenys, sausgyslės ir raiščiai iš pasyvios būsenos judėjimo metu pereina į aktyvią, atsiranda didesnės energijos sąnaudos. Tempimas padidina kraujotaką, kad šie audiniai gautų daugiau maistinių medžiagų ir padidintų stuburo sąnarių (facetinių sąnarių) lankstumą. Prieš pradedant dirbti galima atlikti šiuos tempimo pratimus:
- Lengvas, lėtas lenkimasis į priekį;
- Kaklo tempimas į šonus;
- Pečių sukimas;
- Švelnus pakinklinių raumenų tempimas;
- Klubo lenkiamojo raumens tempimas (siekiant suteikti daugiau atramos apatinei nugaros daliai).
- Venkite per didelės apkrovos vienoje kūno vietoje.
Jei darbo metu turite atlikti tuos pačius pasikartojančius judesius, galite perkrauti apatinę arba viršutinę nugaros dalį (tai dvi vietos, kuriose dažniausiai jaučiamas nugaros skausmas). Jausdami skausmą venkite dirbti vien tam, kad būtų atlikta užduotis. Taip jūs galite tik dar labiau pakenkti tarpslanksteliniams stuburo diskams arba sudirginti stuburo nervus. Sumažinkite persitempimo riziką:
- Darydami pertraukėles, kai pajaučiate nugaros skausmą.
- Tarpusavyje keisdami per dieną atliekamas užduotis, kad nebūtų nuolatos varginami tie patys nugarą palaikantys raumenys.
- Transportuodami sunkesnius daiktus, naudokite įvairias judamas kėlimo, pervežimo platformas.
- Avėkite specialią avalynę.
Tinkama avalynė yra itin svarbi, kai daug laiko praleidžiama stovint ar vaikštant. Fizinio darbo metu apatinė nugaros dalis patiria didesnį krūvį dėl nuolat atliekamų judesių. Tokiu atveju rekomenduojame pasikonsultuoti su ortopedu, kad galėtumėte pasirinkti pačią tinkamiausią avalynę.
- Reguliariai mankštinkitės nedarbo metu.
Reguliari mankšta duoda ženklių teigiamų rezultatų. Taip stiprinami raumenys, didinamas lankstumas. Be to, mankštos metu išsiskiria endorfinai, kurie panašiai veikia kaip skausmą malšinantys vaistai.
Kineziterapeutas padės sudaryti individualių pratimų programą, kuriai kasdien dera skirti 20-30 minučių. Tačiau tam tikri pratimai gali būti taikomi daugeliui asmenų, kurie patiria nugaros skausmus:
- Lengvas vaikščiojimas, važiavimas dviračiu.
- Raumenų stiprinimo pratimai.
- Pratimai vandenyje.
Kai kuriais atvejais nugaros skausmo gydymui vien kineziterapijos gali nepakakti. Skausmo gydymo metodų yra labai įvairių ir progresyvių, todėl verta apsvarstyti galimybę dėl nugaros negalavimų pasikonsultuoti su skausmo gydytoju ar neurochirurgu. Iš tiesų, dėl nugaros skausmo kompleksiškumo, kelių specialistų apžiūra ir konsultacijos, duoda pačius efektyviausius gydymo rezultatus.