Ultragarsas medicinoje naudojamas labai įvairiais atvejais. Šio prietaiso dėka ne tik galima įvertinti vidaus organų būklę, bet ir skirti tikslingą skausmo gydymo procedūrą, kai kamuoja skausmas trigeriniuose taškuose. Ultragarsas yra saugi, neinvazyvi technologija, padedanti nustatyti skausmingų vietų lokaciją.
Trigerinių taškų blokados
Terminas „trigerinis taškas“ girdimas gana dažnai. Visgi neretai pacientai iki galo nesupranta, kas tai yra, koks tiksliai gydymas tokiu atveju turėtų būti skiriamas bei į kokį specialistą derėtų kreiptis.
Gilus, bukas, geliantis skausmas, kurį pablogina raumenų įtampa ar net psichologinis stresas, siejamas su miofascialiniu skausmu. Jis paprastai atsiranda dėl traumos ar nuolatinio raumens tempimo. Miofascialiniai trigeriniai taškai, kitaip tariant skausmingi raumenų taškai, sukelia tokius negalavimus kaip galvos, kaklo, rankos, plaštakos ir kitų kūno vietų skausmus.
Trigerinis taškas atsiranda, kai tam tikros kūno vietos raumuo susitraukia ir negali atsipalaiduoti. Dėl to gali sutrikti kraujotaka, ta raumens vieta tampa skausminga. Dažniausi skausmingų raumenų taškų atsiradimą lemiantys faktoriai yra netaisyklinga laikysena, pasikartojantis psichologinis stresas, sąnarių funkcijos sutrikimai, miego trūkumas, vitaminų stoka, raumenų perkrova, stipri trauma ar netgi eilė nedidelių laiku negydytų sužalojimų. Taip pat miofascialiniai trigeriniai taškai dažnai siejami su lėtiniais skausmais bei kaulų-raumenų sutrikimais.
Nors skausmą gali sukelti ir vienas trigerinis taškas, tačiau itin dažnai susidaro keletas trigerinių taškų, kurie sukelia visos srities skausmus. Jų gydymui skiriamos injekcijos, liaudiškai vadinamos blokadomis, – tai procedūra, kurios metu į skausmingas raumenų vietas suleidžiama nuskausminančių ir priešuždegimiškai veikiančių vaistų mišinio.
Kai kuriais atvejais skausmingi raumenų taškai gali jautrinti toliau esančių nervų galūnes, taip sukeliant įspūdį, jog skausmas juntamas kitoje kūno vietoje. Dėl šios priežasties, skausmo gydytojas ultragarso kontrolėje gali nustatyti tikslią skausmo šaltinio vietą, prieš atlikdamas injekciją. Šis gydymo metodas padeda suleisti reikamus vaistus į trigerinį tašką ir dažnu atveju, iškart jį atpalaiduoti bei panaikinti skausmą.
Ko galima tikėtis procedūros metu?
Injekcijos į trigerinius taškus paprastai užtrunka vos kelias minutes. Jei kamuoja skausmas keliuose raumenų taškuose, galima atlikti kelias injekcijas vieno vizito metu. Injekcija normalizuoja kraujotaką, tai subalansuoja deguonies kiekį skausmingame raumenyje.
Ultragarsas skausmo medicinoje dažniausiai naudojamas atliekant galvos, stuburo kaklo, nugaros (krūtinės ir juosmens) dalių, apatinių ir viršutinių galūnių, pavyzdžiui, peties invazines procedūras. Procedūros metu naudojamas ultragarsas padeda nustatyti kur tiksliai turi būti įvedama adata, kad nebūtų pažeisti nervai, arterijos ar raumenys. Taip didėja injekcijos efektyvumas, sumažėja komplikacijų tikimybė. Be to, aparatūros dėka trumpėja pačios procedūros trukmė. Trumpesnė procedūra reiškia, kad gydytojas gali daugiau laiko bei dėmesio skirti paciento klinikinio atvejo įvertinimui, procedūros bei galimo tolimesnio gydymo aptarimui su pacientu.
Vis dėlto, atkreipkite dėmesį, jog tikrai ne visais atvejais atliekant injekcijas į trigerinius taškus ultragarso aparatūra yra būtina. Kai kuriais atvejais, įgudęs skausmo specialistas procedūrą geba atlikti tiksliai, nesukeldamas diskomforto pacientui ir be ultragarso.
Komplinkacijos
Injekcijos į trigerinius taškus yra gana saugios. Vis dėlto, kaip ir bet kokios kitos intervencinės procedūros metu, gali kilti kai kurios komplikacijos, pavyzdžiui, mėlynių atsiradimas, kraujavimas, hematomos susidarymas, infekcija ir nervų pažeidimas.
Pneumotoraksas gali pasireikšti priklausomai nuo injekcijos vietos, tačiau riziką galima sumažinti procedūrą atliekant būtent ultragarso kontrolėje.
Vis dėlto, dera pabrėžti, jog procedūros sėkmės labai priklauso ir nuo ją atliekančio specialisto. Darbui su ultragarsu būtina patirtis ir praktika.
Kaip elgtis po procedūros?
Pacientas po procedūros gali grįžti į normalų gyvenimo ritmą, tik patartina vengti kelti sunkius daiktus dar bent vieną – dvi paras. Pacientams derėtų per artimiausias 7 dienas kreiptis į kineziterapeutą. Kineziterapijos seansų metu specialistas įvertins paciento būklę ir paskirs tinkamiausius pratimus. Parodys, kaip juos dera tinkamai atlikti, arba paskirs kitokią fizinę terapiją. Ji yra reikalinga tam, kad būtų užtikrintas tinkamas raumenų mobilumas, sumažėtų rizika atsirasti naujiems trigeriniams taškams.
Clinic AGATAS skausmo gydytojai specializuojasi lėtinio bei ūminio skausmo gydymo srityje. Konsultacija su specialistais yra pirmas žingsnis link efektyvaus skausmo gydymo!