Published On: 3 kovo, 20193,3 min read

Daugelis ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jaunų žmonių žino, kas yra nugaros ar apatinės juosmens dalies skausmas. Mažas fizinis aktyvumas, sėdimas darbas gali dar labiau paskatinti atsirasti nugaros skausmus. Jauniems žmonėms skausmai atsiranda dėl blogos laikysenos, ypač dirbant prie stalo ar kompiuterio, o vidutiniame ir vyresniame amžiuje dėl degeneracinių ligų.

Kartais nugaros skausmas gali būti jaučiamas dėl nervinių šaknelių suspaudimo stuburo kanale arba jo angoje. Šią būseną gali sukelti kelios priežastys, pavyzdžiui, stuburo išvarža. Nemažiau įtakos gali turėti ligos, sukeliančios kaulų ir raumenų sistemos sutrikimus, tokios kaip reumatoidinis artritas ar juosmeninės stuburo dalies osteoartritas, kurios taip pat gali sukelti nervinių šaknelių suspaudimą. Retesniais atvejais suspaudimo atsiradimui įtakos gali turėti epiduriniai abcesai, navikai, meningiomos.

Kai kuriais atvejais nervinių šaknelių suspaudimo gydymui pakanka vien medikamentų, tačiau neretai didesnį efektą duoda nervinių šaknelių blokada.

 

Kas yra nervinių šaknelių blokada?

 

Nervinių šaknelių blokada – tai nuskausminančių ir priešuždegimiškai veikiančių vaistų mišinio suleidimas į/prie nervinės šaknelės mobilaus rentgeno su C lanku kontrolėje.

Nervinių šaknelių blokadą paskiria ir atlieka skausmo gydytojas, besispecializuojantis invazinio skausmo gydyme. Sprendimas skirti šią blokadą priimamas tik atlikus išsamią paciento apžiūrą, įvertinus ligos istoriją, tyrimų duomenis (stuburo kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso) bei nustačius skausmo priežastį. Skausmo gydytojas, matydamas, kad nervinių šaknelių blokados jau buvo atliktos ir davė teigiamų rezultatų, gali skirti jas pakartotinai. Visais atvejais pacientas turi teisę su skausmo gydytoju aptarti gydymo eigą ir kartu priimti tinkamiausią ir geriausią spredimą.

 

Kaip vyksta nervinių šaknelių blokada?

 

Nervinių šaknelių blokadą atlieka skausmo gydytojas. Klinikoje procedūra atliekama steriliomis sąlygomis, mobilaus rentgeno su C lanku kontrolėje. Blokados metu, naudojant adatą, suleidžiami gydytojo parinkti vaistai. Ištraukus adatą, oda steriliai nuvaloma, nusausinama ir uždedamas sterilus tvarstis. Tvarsčius galima nusiimti po 12-24 val.

Nepamirškite, kad po nervinių šaknelių blokados yra būtinas 1-2valandų poilsis. Po procedūros nerekomenduojame vairuoti, tad patariame į kliniką atvykti su lydinčiu asmeniu, kuris jums padės. Taip pat, bent vieną parą nešildykite injekcijos vietos šiltose voniose, duše, pirtyje.

 

Ar nervinių šaknelių blokada skausminga?

 

Visi esame labai skirtingi, tad kiekvienas pacientas nervinių šaknelių blokados metu jaučiasi individualiai. Procedūros metu kartais skundžiamasi deginimu, skausmu dūrio vietoje. Tačiau visi šie pojūčiai sumažėja suleidus vietinių anestetikų dūrio vietoje arba, pacientui pageidaujant, atliekama sedacija (pacientas užmigdomas).

Suleisti vaistai dažniausiai pradeda veikti po 1-3 dienų. Kelias dienas po injekcijos skausmas gali paūmėti, jaučiamas lengvas maudimas dūrio vietoje.  Rekomenduojama 3-4 kartus per dieną injekcijos vietoje uždėti šaltą kompresą. Po procedūros kartu su skausmo gydytoju aptarsite tolimesnę gydymo eigą. Kiekvienam pacientui ji yra individuali.

  

Profilaktika po nervinių šaknelių blokados

 

Vienas dažniausių psichosomatinių sutrikimų pasireiškia skausmu, todėl dažnai nepatariama skausmo vien tik malšinti vaistais. Daugiausiai ir labiausiai sau padėti gali pats pacientas. Judėjimas, fizinis aktyvumas pagal galimybes yra būtinas. Pasistenkite džiugiau ir paprasčiau žiūrėti į jus supančią aplinką, įsivardinkite net mažiausius dalykus, kurie jums suteikia laimės pojūtį. Neužsibrėžkite nerealių, neįgyvendinamų tikslų ir nesigraužkite dėl to, kad nepavyksta jų įgyvendinti greitai, gebėkite atsipalaiduoti, įveikti stresą, nerimą, blogą nuotaiką. Blogos mintys daro didelę įtaką skausmui. Kartais tai bus ilgas ir didelių valios pastangų reikalaujantis procesas, tačiau nenuleiskite rankų, maži žingsneliai link geresnės savijautos visada atsiperka su kaupu.

Nepamirškite, kad dirbdami bet kokį fizinį darbą, nuolatos turite keisti kūno padėtį, nešdami sunkius daiktus, eikite išsitiesę ir juos abejomis rankomis laikykite kuo arčiau liemens – daiktų neremkite į šoną, geriau juos užkelti ant peties. Keldami daiktus nuo žemės, pritūpkite ir tada kelkite, o prieš padėdami juos ant žemės, vėl pirma pritūpkite. Jei dirbate sėdimą darbą, visada galite atlikti kelis nesudėtingus pratimus, padedančius sumažinti nuovargį, numalšinti nugaros skausmą bei pagerinti darbingumą.

Ne mažiau reikšminga yra ir tinkamai kineziterapeuto jums pritaikyta individuali mankšta (neteisingas mankštinimasis gali dar labiau pakenkti), masažas (atkreipkite dėmesį, kad įsisenėjusius stuburo skausmus netinkamas masažas gali tik padidinti), taisyklinga laikysena, sėdėsena, judesiai, taip pat patogi, turinti tvirtą, gerai suformuotą padą avalynė. Taip pat nepamirškite gerai išsimiegoti.

 

Kada reikėtų kreiptis į skausmo gydytoją?

 

Atsiradus skausmui, būtina konsultuotis su gydytoju, kuris profesionaliai įvertins būklę ir nustatys skausmą sukeliančią priežastį. Skausmo gydytoja, anesteziologė Asta Zavackienė primena, jog visas stuburo ligas, lengviau gydyti tuomet, kai pacientas nedelsiant kreipiasi į gydytoją. Jei liga įsisenėjusi, bet kokia medicininė pagalba (ir operacija) gali neduoti norimo greito rezultato.

Jeigu jaučiate skausmą, jums sunku judėti, dirbti, aktyviai gyventi, susisiekite su Clinic AGATAS klinika ir mūsų specialistai padės susigrąžinti gyvenimą be skausmo!

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!