Published On: 4 balandžio, 20233,6 min read

Miegas yra neatskiriama mūsų gyvenimo dalis, reikalinga tiek pat, kiek vanduo ar maistas. Mūsų miego kokybė gali nulemti visą ateinančią dieną, o vidutiniškai kiekvienam iš mūsų reikia maždaug aštuonių valandų miego, jog organizmas kokybiškai pailsėtų ir miego trūkumas nekeltų pavojaus sveikatai. Tačiau net ir po dešimties valandų miego kartais galime atsikelti lyg po vienos blogiausių naktų su galvos, nugaros ar kaklo skausmais, tarsi miegoję vos porą valandų.

Miego pozicijos turi didelę įtaką poilsio kokybei ir fizinei sveikatai, todėl savo sveikata turėtumėme rūpintis net ir nakties metu. Negavę organizmui reikalingo poilsio galime pajausti neigiamus pokyčius, susijusius su fiziniais ar psichologiniais sunkumais.

Netaisyklingos miegojimo pozicijos labiausiai pažeidžia nugaros ir kaklo sritis. Lygiai taip pat, kaip stovint ar sėdint, nugarą išlaikyti tiesiai vertėtų ir miego metu. Naktis turbūt yra vienintelis metas paroje, kai nugaros ir kaklo raumenys gali atsipalaiduoti ir nelaikyti mūsų kūno svorio. Teigiama, jog jeigu Jūsų ausys, pečiai ir klubai gulint lovoje yra išsidėstę „vienoje linijoje“, kaklo ar nugaros skausmai dėl netaisyklingos miegojimo pozicijos neturėtų kelti grėsmės.

Kaip miegoti, kad nugaros ir kaklo skausmai nekeltų grėsmės?

Ant nugaros

Miegojimas ant nugaros – turbūt dažniausiai pasirenkama pozicija daugeliui. Pasirinkus pernelyg aukštą ar žemą pagalvės aukštį, kaklas negauna reikiamo prilaikymo, o to pasekoje gali atsirasti nemalonūs kaklo srities skausmai ryte. Jei kenčiate nuo apatinės ar viršutinės nugaros dalių skausmo, neleidžiančio komfortiškai jaustis gulint ant nugaros, pabandykite po pakinkliais pasidėti paprastą (dar geriau – cilindrinę) pagalvę. 

Nors miegojimas ant nugaros yra lengviausias būdas išlaikyti tiesų stuburą nakties metu, ši pozicija turi ir daugiau teigiamų aspektų. Miegant tokiu būdu kūno svoris yra vienodai paskirstomas, todėl nei viena kūno dalis negauna papildomo spaudimo.

Ant pilvo

Rečiau pasitaikanti miegojimo pozicija – ant pilvo. Jei kalbėtumėte su gydytojais apie geriausias nugarai miegojimo pozicijas, ši tikrai nebūtų dažnai minima. Skausmo gydymo klinikoje „Agatas“ dirbantis kineziterapeutas teigia: „Miegant ant pilvo, galva nuolat būna pakreipta į šoną, o kaklas bent minimaliai užlenktas atgal. Toks miegojimo pozos pasirinkimas kelia didelę grėsmę, todėl skausmai gali būti juntami ne tik ryte, bet išlikti visą dieną, nes kaklo užlenkimas atgal reiškia suspaustą, įtemptą stuburą“.

Jei dažniausiai miegate ant pilvo, pabandykite po klubais ar dubeniu pasidėti pagalbinę pagalvę. Tai ne tik išlygins nugaros liniją, bet taip pat suteiks papidomo patogumo miegant. Verta neužmiršti ir kito svarbaus aspekto – čiužinio. Žmonėms, miegantiems šioje pozicijoje, patartina pasirinkti kietesnį čiužinį, žemesnę pagalvę arba išvis jos atsisakyti.  Tai taip pat padeda palaikyti tiesesnę kūno liniją. Jei miegodami ant pilvo jaučiate, kad Jus kankina rankų tirpimas, pabandykite jas ištiesti į šonus. Tai ne tik padės palaikyti galvą žemiau, bet ir atsikratysite nemalonaus jausmo rankose.

Ant šono

Ši pozicija padeda išlaikyti natūralią stuburo liniją, skatina gerą virškinimo sistemos veiklą ir gali padėti sumažinti knarkimą. 

Minimaliai sulenktos kojos ir pagalvė ar kaldra tarp kojų padeda išlaikyti geresnę atramą apatinei nugaros daliai bei klubams. Jei gulėdami ant šono jaučiate minimalų tempimo jausmą ties liemens sritimi, pabandykite toje vietoje pasidėti mažą cilindrinę pagalvę ar tiesiog suvyniotą rankšluostį liemens atramai.

Patarimai, padėsiantys išvengti nemalonių pojūčių po nakties miego.

  • Miegojimas ant nugaros – paprasčiausias būdas išlaikyti tiesią nugaros ir kaklo liniją nakties metu.
  • Čiužinys yra svarbi kokybiško miego dalis. Pernelyg minkštas ar kietas čiužinys gali neigiamai paveikti nakties poilsį ir Jūsų savijautą atsikėlus. Taip pat, patartina atsikratyti jau pasenusių čiužinių, turinčių nelygų, išgulėtą paviršių, kad nei viena kūno dalis nebūtų netinkamai įdubusi, sukeldama nereikalingą apkrovą stuburui.
  • Plunksnų ar pūkų pagalvės gana greitai praranda savo formą. Pabandykite viskoelastines (angl. memory foam) pagalves. Jos suteikia geresnę galvos ir kaklo atramą, prisitaikydamos prie Jūsų kūno linkių.
  • Pernelyg kietos pagalvės neleidžia atsipalaiduoti kaklo raumenims. Išsirinkite Jums tinkamą pagalvę, ant kurios gulint galva bei kaklas natūraliai priglunda ir išlaiko neiškreiptą poziciją.
  • Jei kenčiate nuo apatinės nugaros dalies skausmų, pabandykite pasidėti mažą pagalvę po pakinkliais.
  • Maža cilindrinė pagalvė ar suvyniotas rankšluostis ties stuburo linkiu apatinėje nugaros dalyje gali padėti išlaikyti natūralią stuburo formą ir atsikratyti nemalonaus jausmo gulint ant nugaros.
  • Palaikykite Jums tinkamą kambario temperatūrą, atsisakykite išmaniųjų įrenginių naudojimo lovoje, ypač likus valandai iki miego. Tai taip pat prisideda prie kokybiško poilsio.

Miegojimo pozicijos yra paremtos įpročiais ir nėra nulemtos visam gyvenimui. Jei Jūs įpratę, pavyzdžiui, užmigti ant pilvo, tačiau atsikėlę ryte jaučiate nemalonų skausmą kaklo ar nugaros srityje, skirkite tam laiko ir pabandykite išsiugdyti naujus miegojimo įpročius, kurie padėtų jaustis geriau.

Jei jaučiate neigiamus pojūčius nugaros ar kaklo srityse net ir pakoregavę miegojimo pozicijas, patartina kreiptis į specialistus. Jeigu skausmai tęsiasi ilgiau nei savaitę, skausmo gydytojas ir kineziterapeutas Jums gali paskirti tinkamus pratimus bei gydymo metodus, kurie stiprina nugaros, kaklo sritis ir malšina skausmą. Registracija pas Clinic Agatas specialistus galite rasti ČIA

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!