Paskelbta: 7 birželio, 2023Skaitymo laikas: 3,4 min

Lėtinis skausmas yra išties gana dažna šiuolaikinio žmogaus problema. Jo atsiradimą gali lemti įvairūs veiksniai: traumos, išsivysčiusios ligos, psichologiniai sutrikimai. Nuo tokio skausmo priežasčių priklauso ir gydymo būdai. Kai kuriems žmonėms reikia medikamentinio gydymo, kitiems fizinio ar psichologinio.

Lėtinis skausmas paveikia gyvenimo kokybę, gali sukelti socialinę atskirtį, varžo judėjimo galimybes, o kartais net neleidžia paprasčiausiai pakilti iš lovos. Šios pasekmės tarsi pritraukia ir kitas problemas, pavyzdžiui, antsvorio išsivystymą, kuris yra plačiai paplitęs lėtinį skausmą kenčiančių žmonių tarpe. 

Nutukimas ar antsvoris diagnozuojamas atsižvelgiant į kūno masės indeksą (KMI). Asmenys, turintys KMI lygų ar didesnį nei 25, turi antsvorį, o turintys KMI lygų ar didesnį nei 30– nutukimą. Savo kūno masės indeksą galite apskaičiuoti ir patys. Tereikia kūno masę (kg) padalinti iš ūgio (metrais) pakelto kvadratu.

Lėtinio skausmo pasekmė – nutukimas ir antsvoris

Fizinė veikla

Pagrindinė priežastis, dėl kurios padidėja kūno masė, tai fizinės veiklos trūkumas. Asmenys, kenčiantys lėtinį skausmą, daugiau laiko praleidžia namuose, vengia fizinės jėgos reikalaujančių veiklų, nes jos sukelia nemalonius pojūčius. Taip pat skausmas gali sukelti silpnumo jausmą, energijos trūkumą, kurie prisideda prie pasyvaus gyvenimo būdo susiformavimo. 

Psichologinė sveikata

Įtakos turi ir lėtinio skausmo poveikis psichologinei sveikatai. Jei ilgai kenčiate nuo lėtinio skausmo, atsiranda ir psichologinių sutrikimų, pavyzdžiui, depresijos, grėsmė. Vienas iš depresijos požymių – išsibalansavusi mityba. Asmenys, sergantys šia liga, gali prarasti apetitą arba priešingai –  jausti nevaldomą norą persivalgyti. Valgymas tampa tarsi trumpalaikė pagalba, suteikianti pilnavertiškumo, laimės jausmą. Žinoma, tai dažnai tėra iliuzija, dėl kurios pradeda greitai kilti svoris. 

Ligų pobūdis

Kai kurios lėtinį skausmą sukeliančios ligos tiesiogiai susijusios su hormonų disbalansu ir skydliaukės problemomis, o skydliaukė, kaip žinoma, yra atsakinga už medžiagų apykaitą. Pavyzdžiui, fibromialgija yra reumatinė liga, kuriai būdingas nuolatinis nuovargis ir išplitęs minkštųjų audinių, judamojo aparato skausmas. Teigiama, jog fibromialgija nustatoma pagal skausmo taškus kūne. Šia liga sergantys asmenys dažnai jaučia skausmą 18-oje taškų, tačiau ligai nustatyti užtenka ir 11. Kadangi liga susijusi su endokrinine sistema, o simptomai susiję ne tik su judesiais, bet ir nuotaikų kaita, miego sutrikimais, ji gali prisidėti prie antsvorio ar nutukimo atsiradimo. 

Medikamentai

Lėtinio skausmo gydymo procesas yra taip pat svarbus. Gali atrodyti, jog vos pradėjus gydymą dingsta visos problemos ir galima atsipalaiduoti, tačiau savo kūną prižiūrėti reikia nuolatos. Jei jūsų skausmo gydymo procese naudojami opioidai, gali padidėti apetitas. Antidepresantai, raumenis atpalaiduojantys vaistai gali sulėtinti medžiagų apykaitą, o to pasekoje kisti kūno svoris.

Lėtinio skausmo atsiradimo priežastis – antsvoris ir nutukimas

Kadangi per didelė kūno masė nėra tik estetinio vaizdo klausimas, nutukimas ar antsvoris gali tapti priežastimis, lemiančiomis lėtinį skausmą sukeliančių sutrikimų atsiradimui. 

Osteoartritas

Tai degeneracinė liga, galinti sukelti skausmą klubuose, keliuose, pirštuose ar pėdose, kitaip tariant, sąnariuose. Osteoartritas pasižymi tokiais simptomais kaip girgždėjimo ar trynimosi garsai lankstant sąnarį, lengvas sąnarių patinimas ar skausmas, stiprėjantis po aktyvesnės veiklos. Degeneracinės ligos dažniausiai diagnozuojamos vyresniame amžiuje, tačiau per didelė kūno masė sukelia papildomą spaudimą kelių ar klubų sąnariams, o tai skatina greitesnį kremzlių susidevėjimą. Verta paminėti, jog riebalinis audinys išskiria chemikalus, kurie taip pat žaloja sąnarius.

Diabetinė neuropatija

Antsvoris ar nutukimas gali sukelti II tipo cukrinį diabetą, kuris reikalauja atsakingos priežiūros. Jei diabetas nevaldomas, atsiranda rimtos komplikacijos, pavyzdžiui, diabetinė neuropatija. Ši liga sukelia nervų pažeidimus ir jų funkcijų sutrikimus, dažniausiai juntamus galūnėse. Pagrindiniai komplikacijos simptomai – skausmas ir tirpimo jausmas. Sergantieji skundžiasi deginančiais, dilgčiojančiais ar duriančio pobūdžio skausmais, kurie dažnai pasireiškia naktį. Diabetinė neuropatija yra viena dažniausių netrauminių galūnių amputacijos priežasčių. 

Nugaros skausmas

Visą mūsų kūno svorį laiko stuburas. Priaugus porą kilogramų pokyčio nugaros srityje galime ir nejausti, tačiau, esant nutukimui ar antsvoriui, nugaros raumenys, stuburas gali svorio ir neatlaikyti. Didelis svoris gali iškreipti stuburą, skatinti nuolatinį palinkimą į priekį. Tokioje situacijoje atsiranda lėtiniai nugaros skausmai, nes papildoma apkrova tenka ir nugaros raumenims, kadangi stuburas nebėra neutralioje pozicijoje. 

Visi šie sutrikimai nėra gydomi tik analgetiniais vaistais, kurie yra tik trumpalaikė pagalba. Osteoartritą ar diabetinę neuropatiją galima tik sulėtinti, tačiau padaryta žala negrįžtama. Norint atsikratyti nugaros skausmų, būtina nuolatinė mitybos priežiūra, svorio reguliavimas ir fiziniai pratimai, stiprinantys nugaros raumenis. 

Jei turite su kūno mase susijusių problemų, jaučiate nutukimo ar antsvorio sukeltus nemalonius pojūčius, skausmą, kreipkitės į skausmo gydymo specialistes: gyd. Astą Mažeikaitę, gyd. m. m. dr. Aidą Kinderytę, kurios dirba su klinikos dietologe gyd. doc. Rūta Petereit, kad užkirstumėte kelią tolimesnių komplikacijų išsivystymui. Registruotis pas klinikoje dirbančius specialistus galite čia.

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!