Šiuolaikinis žmogus gyvena nuolatinės įtampos, streso, įtemptų darbo sąlygų, nesilaujančių reikalavimų pasaulyje. Nepadeda ir tai, kad nepakankamai sportuojame, netaisyklingai sėdime, nesilaikome visavertės mitybos pagrindų. Be to, spaudimas atitikti kitų žmonių ir savo pačių išsikeltus tikslus nepalieka laisvo laiko kokybiškam atokvėpiui. Deja, bet net ir savaitgaliais įsiliejame į buitinių darbų rutiną ir pamirštame, jog didžiausiu turtu – savo sveikata – reikia rūpintis ne tik tuomet, kai atsiranda problemų dėl sveikatos, bet tai turime daryti nuolatos. To padarinys ir dažna šiuolaiknio žmogaus problema – nugaros skausmas.
Net ir atsipalaiduoti reikia mokytis
Iš tiesų, stresas, įtampa bei nerimas gali suaštrinti skausmo pojūtį. Žmonės, kenčiantys nuo lėtinio nugaros skausmo metų metus, gali patvirtinti, kad esant neigiamoms emocijoms arba, kai žmogus būna pervargęs, juntamas skausmas tampa dar didesnis bei įkyresnis. Taip įsisukama į nesibaigiantį neigiamų pojūčių ciklą, kai paaštrėjęs skausmas sukelia dar didesnį stresą bei nerimą. Tokiu atveju būtina išmokti atsipalaiduoti. Ir žodis „išmokti“ čia yra itin svarbus. Daugelis iš mūsų, net nekenčiančių nuo lėtinių nugaros skausmų susiduria su problema, jog nebemokame ar nežinome, kaip tinkamai atsipalaiduoti. Atsipalaidavimas, kaip ir bet kuri kita veikla reikalauja įgūdžių. Juos dera nuolatos lavinti.
Yra labai įvairių atsipalaidavimo technikų. Individualiai parinkus tinkamiausią galima pasiekti labai puikių rezultatų – sumažėja įtampa, o stresas nebetampa pagrindiniu veiksniu lemenčiu žmogaus pojūčius. Relaksacijos pratimai padeda atpalaiduoti raumenis, sulėtinti širdies ritmą, suvaldyti mintis ir žmogus gali nukreipti savo dėmesį nuo skausmo pojūčio.
Atsipalaidavimo technikų įvairovė
Mokslininkų teigimu, visi aplink vykstantys dalykai tarsi konkuruoja tarpusavyje dėl mūsų dėmesio. Įvertinus tai, kad dėmesį kokybiškai sukoncentruoti galime tik į ribotą apimtį įvairių veiksnių, relaksacijos pratimai gali padėti sutelkti dėmesį į malonius pojūčius – skonį, garsą, kvapą ir pan. Tokiu būdu skausmo pojūtis tarsi nustumiamas į sąmonės užnugarį.
Kiekvienas, kenčiantis nuo lėtinio nugaros skausmo turi išmėginti bent kelias atsipalaidavimo technikas, tam, kad rastų sau pačią tinkamiausią. Dažnam gali pagelbėti, iš pažiūros paprastas veiksmas – gilus kvėpavimas. Vis dėlto, esant daugybei išorinių ir vidinių dirgiklių, jis gali kelti ir iššūkių. Pamėginkite įkvėpti pilna krūtine, kelias sekundes užlaikyti kvėpavimą ir lėtai iškvėpti. Stenkitės išlaikyti lėtą, gilų, ritmingą kvėpavimą. Užmerkite akis, įsiklausykite į save. Iš pat pradžių šis (ne)paprastas veiksmas gali pasirodyti sudėtingas. Tad, kaip minėjome anksčiau, įgudžius reikia lavinti.
Dar viena gana populiari atsipalaidavimo technika – dėmesio nukreipimas. Kai jaučiate įtampą, nerimą ar kitą neigiamą emociją (kuri gali suaštrinti skausmo pojūtį), pasistenkite įsivaizduoti jums malonią veiklą ir vietą. Nupieškite savo vaizduotėje kuo ryškesnį vaizdą, tarsi kurdami kino filmą. Gal tai banguojanti jūra, o gal ramiai ošiantis miškas. Visiškai nesvarbu, ką įsivaizduosite, svarbu, kad mintyse susikurtumėte savo ramybės oazę.
Atsipalaidavimo technikoms priskiriama ir meditacija, joga, pasivaikščiojimas gryname ore, plaukiojimas, netgi dainavimas ar muzikos klausymas. Dažnam atsipalaiduoti padeda įvairūs masažai – aromaterapiniai, harmonizuojantys, relaksaciniai. Masažo rūšių yra labai daug, todėl kiekvienas gali atrasti sau tinkamiausią.
Darbų, pareigų, atsakomybių kasdieninė rutina įsuka žmogų į užburtą ratą. Todėl labai dažnu atveju gali būti sudėtinga susikoncentruoti į atsipalaidavimo technikas, nukreipti mintis nuo nugaros skausmo. Tokiu atveju aplinkos pakeitimas savaitgaliui, ar netgi pusdieniui, gali būti puiki išeitis, norint susikoncentruoti į teigiamus pojūčius. Nepamirškite ir atsiriboti nuo elektroninių prietaisų – telefonų, kompiuterių, televizoriaus. Taip, iš pradžių gali būti sunku, tačiau nepamirškite sveikata visais atvejais turi būti pirmoje vietoje!
Relaksacija – skausmo gydymo proceso dalis
Relaksacija padeda nuraminti mintis, suteikti optimizmo, o tai visuomet padeda pasiekti pačius efektyviausius gydymo rezultatus. Vis dėlto, verta atminti, kad atsipalaidavimo pratimai yra tik pagalbinė lėtinio nugaros skausmo gydymo proceso dalis. Tikrąsias skausmo priežastis gali padėti išgydyti tik savo amatą išmanantys specialistai – skausmo gydytojai, neurochirurgai, neurologai. Paprastai šių specialistų gydymas derinamas su kineziterapija bei atsipalaidavimo pratimais duoda puikių rezultatų, o žmogus gali mėgautis gyvenimu be skausmo.