Lėtinis kelių skausmas – tai sutrikimas sukeltas osteoartrito ar degeneracinių sąnarių ligų. Jis ne tik neigiamai paveikia pacientų judėjimo bei miego kokybę, bet ir sukelia nemažai papildomų problemų, tokių kaip irzlumas, nuovargis ar net depresija. Yra nemažai būdų kovoti su lėtiniu kelių skausmu – mankštos, įtvarai, skausmą malšinantys vaistai – tačiau kartais jie gali būti neefektyvūs. Tokiu atveju pacientams rekomenduojama genikuliarinių nervų blokada.

Pav. 1. Nuo osteoartrito ar degeneracinių ligų susidėvėjęs sąnarys.
Kas yra genikuliarinių nervų blokada?
Genikuliarinių nervų blokada – tai procedūra, kurios metu užblokuojama nervų grupė atsakinga už skausmo signalų perdavimą į smegenis. Tai atliekama suleidžiant anestetiką prie kelio srityje esančių nervų galūnių. Ši procedūra trunka ne daugiau 30 minučių, o skausmo malšinimo efektas pajaučiamas iškart arba praėjus keletui dienų. Svarbu suprasti, jog genikuliarinių nervų blokada neišgydo lėtinio kelių skausmo – ji numalšina skausmo pojūtį.
Kada vertėtų atlikti genikulirinių nervų blokadą?
Šią procedūrą verta pasirinkti tuomet, kai kiti skausmo malšinimo būdai yra neefektyvūs. Taip pat genikuliarinių nervų blokada rekomenduojama esant staigiam kelių skausmo paūmėjimui.
Prieš kiekvieną procedūrą būtina pirminė konsultacija su skausmo specialistu. Skausmo gydytoja visais atvejais atsakys į iškilusius klausimus ir paskirs patį tinkamiausią gydymo planą.
Ar ši procedūra skausminga?
Genikuliarinių nervų blokada – neskausminga procedūra. Nedidelį diskomfortą gali sukelti tik anestetiko suleidimo procesas. Išskirtinais atvejais, pavyzdžiui, dėl didelio nerimo, prieš procedūrą gali būti taikoma intraveninė nejautra.
Kokie genikuliarinių nervų blokados šalutiniai poveikiai?
Ši procedūra nėra chirurginė, todėl šalutinių poveikių rizika itin maža. Retais atvejais pacientams gali pasireikšti injekcijos vietos skausmas, patinimas ar paraudimas, taip pat kojos nutirpimas, pykinimas bei galvos svaigimas.
Kaip atliekama genikulirinių nervų blokados procedūra?
- Pacientas sėdimoje padėtyje arba guli ant nugaros;
- Jei reikalinga, taikoma intraveninė nejautra;
- Kelio oda nuvaloma bei dezinfekuojama;
- Ultragarso ar fluoroskopijos pagalba surandami genikuliriniai nervai;
- Plona adata atliekama vietinė kelio odos nejautra. Jai suveikus, didesne adata prie nervinių galūnių suleidžiamas anestetikas;
- Adata ištraukiama, injekcijos vieta užklijuojama pleistru.
Kaip elgtis po procedūros?
- Jei pacientui buvo taikoma intraveninė nejautra, nerekomenduojama pačiam vairuoti namo;
- Parą po procedūros vengti intensyvios fizinės veiklos;
- Pasireiškus pykinimui ar galvos svaigimui, atsigerti vandens bei lengvai užkąsti. Simptomams tęsiantis, kreiptis į gydytoją;
- Esant injekcijos vietos patinimui, ją galima šaldyti.
Jei turite klausimų, kreipkitės į Clinic Agatas skausmo gydytojas pirminei konsultacijai gauti, registracija galima čia.