Published On: 13 kovo, 20231,9 min read

Klinika „Agatas“ vadovė bei gydytoja anesteziologė, skausmo specialistė – Asta Mažeikaitė pasakoja apie dar vieną skausmo gydymo galimybę – tai medikamento ketamino skyrimą.

Šiuolaikinio gyvenimo spartus tempas, dideli darbų ir informacijos srautai neleidžia žmogui atsilikti, skatina nuolat būti vienu žingsniu priekyje. Tam, kad galėtumėme visur suspėti ir išnaudoti maksimalų savo pačių potencialą – privalome jaustis fiziškai gerai. Skausmas ir ypatingai lėtinis skausmas priverčia pristabdyti savo gyvenimo tempą, neigiamai paveikdamas ne tik fizinę, bet ir emocinę savijautą.

Ketaminas – kas tai?

Šis medikamentas medicinoje naudojamas jau daugiau kaip 50 metų, dažniausiai kaip anestetikas operacijos metu. Iš tiesų, ketaminas yra naudojamas ir lėtinio skausmo gydyme. Skausmo specialistai šį medikamentą skiria mažomis dozėmis pacientamas esant neuropatiniam ir fantominiam skausmui, postherpetinės neuralgijos, fibromialgijos, onkloginės ligos ar kompleksinio regioninio skausmo atvejais.

Ketaminas tai vaistas, pasižymintis raminamuoju (miegą sukeliančiu), analgetiniu (skausmą malšinančiu) ir amneziniu (trumpalaikės atminties) poveikiu. Jis „kovoja“ su skausmu veikdamas specifinį cheminį receptorių, vadinamą N-metil-d-aspartato (NMDA), kuris yra nervų sistemoje ir iš dalies moduliuoja skausmą.

Kada gydytojai turėtų skirti ketaminą?

Ketaminas gali būti naudingas pacientams, kenčiantiems nuo lėtinio skausmo, kuriems kiti vaistai nuo skausmo ar gydymo būdai nebuvo sėkmingi, ir (arba) pacientams, kuriems greitu metu planuojama atlikti operaciją ir reikalinga sumažinti skausmo intensyvumą.

„Manau, kad ketaminas yra efektyvus vaistas, ypač pacientams sergantiems onkologinėmis ligomis, kai skiriami opioidai tampa nebeveiksmingi arba, kai po chemoterapijos išsivysto neuropatinis skausmas“ – teigia anesteziologė, klinikos „Agatas“ vadovė bei skausmo specialistė Asta Mažeikaitė.

Kelios profesinės organizacijos, įskaitant Amerikos anestezijos asociaciją ir skausmo medicinos draugiją (ASRA), Amerikos skausmo medicinos akademiją (AAPM) ir Amerikos anesteziologų draugiją (ASA), sutarė, kad bendri įrodymai patvirtina, kad ketaminas gali būti skiriamas daugelio neurologinių ligų sukeltam skausmui malšinti.

Kaip atrodo procedūra?

Ketaminas pacientui skiriamas intraveniniu būdu. Procedūra trunka apie 40 minučių. Šis gydymo būdas specialaus pasiruošimo nereikalauja, bet rekomenduojama, kad pacientas būtų pavalgęs.

Gydytoja A. Mažeikaitė pabrėžia: „šis medikamentas naudojamas skausmo medicinoje dėl labai savito poveikio centrinėje nervų sistemoje veikdamas per tam tikrus receptorius, tačiau jis nėra tinkamas visais klinikiniais atvejais“. Dėl šios priežasties gydytojai skiria ketaminą tik įvertinę paciento klinikinę situaciją, gretutines ligas.

Medikamentą reikėtų rekomenduoti labai atsargiai pacientams sergantiems sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, kepenų ligomis, o pacientams piktnaudžiaujantiems psichoaktyviosiomis medžiagomis, esant padidėjusiam intrakranijiniam spaudimui ar glaukomai vaisto skyrimas negalimas.

Gydytoja pabrėžia, kad „ketaminą skiria griežtai tik Jus gydantis specialistas, nes jis nėra tinkamas visiems pacientams“.

Dėl registracijos pas Clinic „Agatas“ skausmo gydytoją galite kreiptis klinikos bendruoju telefonu: +370 602 26118 arba užpildyti registracijos formą.

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!