Published On: 14 gruodžio, 20183,4 min read

Ne paslaptis, kad dažnai darbingo amžiaus žmonės savo gyvenime pasiekia momentą, kuomet tarsi nebegali žengti nei vieno žingsnio pirmyn. Darbas tampa monotoniškas, sumažėja energingumas, o susidomėjimas naujais dalykais tampa labiau iššūkiu nei malonumu. Žmogus įsisuka į kasdieninių darbų rutiną, laiku nepasirūpinama sveikata ir dėl to nukenčia produktyvumas. Tai neigiamai veikia ir aplinką, kurioje jis yra – šeimyninį gyvenimą, darbą, laisvalaikį. Nukenčia asmeninis gyvenimas bei darbo našumas. Neretai išsivaduoti iš tokios padėties be specialisto pagalbos tampa labai sudėtinga.

Sveika gyvensena – ne tik fizinis aktyvumas

Žmogaus produktyvumas priklauso nuo daugelio faktorių: fizinės būklės, kasdieninio aktyvumo, pakankamo poilsio, gebėjimo įveikti stresą ir, žinoma, mitybos. Ji yra neatsiejama mūsų gyvenimo ir sveikatos dalis. Nuo to, kaip maitinamės, priklauso ne tik bendra savijauta, bet ir galimybė išvengti net ir lėtinių ligų.

Prasta savijauta bei energijos stygius neatsiranda iš niekur. Nieko keisto, jog šiuo atveju didelę įtaką daro nesubalansuota ir prasta mityba. Nereguliarus maitinimasis, dažnas užkandžiavimas (ypač piktnaudžiavimas greitu maistu), gausaus lengvai įsisavinamų angliavandenių vartojimas, kenkia mūsų sveikatai. Deja, dažnai pamirštame, kad tinkama gyvensena ir mityba lemia net 50% mūsų geros sveikatos.

Vertėtų atidžiau žiūrėti į savo ar artimo žmogaus savijautą. Nenumoti ranka į organizmo siunčiamus signalus:

  • pablogėjusi koncentracija;
  • sulėtėjęs mąstymas;
  • lėtinis nuovargis;
  • silpnumas;
  • padidėjęs svoris;
  • galvos/skrandžio skausmai;
  • padidėjęs skrandžio rūgštingumas;
  • vidurių užkietėjimas/viduriavimas;
  • kraujo spaudimo padidėjimas;
  • miego sutrikimai.

Tai svarbūs signalai, kurie praneša apie galimą ligą.

Subalansuota visavertė mityba – pirmas žingsnis link puikios savijautos

Norint, kad žmogus jaustųsi puikiai ir turėtų pakankamai energijos kasdieninėje veikloje, būtinas tinkamai parinktas individualus fizinis krūvis bei subalansuota visavertė mityba. Svarbu, kad organizmas gautų visų reikalingų maisto medžiagų ir tokiais kiekiais, kokie geriausiai pasisavinami atitinkamai pagal amžių, lytį, fizinį aktyvumą. Tai reiškia, kad maistas turi būti įvairus ir tinkamai parinktas. Su juo organizmas turi gauti reikiamą baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį.

Normaliai fizinei ir protinei žmogaus sveikatai yra pavojinga ir maisto stoka, ir perteklius. Tam, kad būtų užtikrinami organizmo poreikiai, rekomenduojama valgyti įvairų maistą – tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės. Su gyvūninės kilmės maistu gauname visaverčių baltymų ir riebaluose tirpių vitaminų, o su augaliniu maistu gaunama daug lengvai skylančių angliavandenių, riebalų, turinčių daug nesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Kalbant apie sveiką gyvenimo būdą svarbu laikytis mitybos režimo. Jį apibrėžia pagrindiniai taisyklingo mitybos režimo principai ir taisyklės. Viena iš pagrindinių sveiko gyvenimo būdo taisyklių – mitybos režimas, kuris apibūdinamas kaip valgymų skaičius per parą ir maisto paskirstymas atskirų valgymų metu. Kiek kartų per dieną maitintis, kad jaustumėmės energingai?

  • Sveikas suaugęs žmogus per parą turi valgyti 3-5 kartus. Rekomenduojama valgyti mažiausiai 3 ar 4 kartus per parą.
  • Jei yra buvę virškinimo trakto negalavimų (pavyzdžiui, vargino gastroezofaginio refliukso simptomai – „kilo rūgštys“, kažkada buvo sunkumo jausmas ar skausmas duobutės srityje), rekomenduojama maitintis dažniau, t.y. 5 kartus per dieną.
  • Pirmą kartą pavalgyti turime per 3 valandas nuo prabudimo, o paskutinis valgymas – iki 19-20 val.
  • Taip pat svarbu nepamiršti, kad valgyti reikia lėtai, gerai sukramtant maistą. Idealu, jei kiekvienas valgymas truktų daugiau kaip 15 min. Lėtai valgant maisto porcija geriau suvirškinama ir pasisavinama, be to, alkio pojūtis išnyksta po 10-20 minučių nuo valgymo pradžios.

 

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) suformulavo kelis pagrindinius sveikos mitybos principus: subalansuotumas, įvairumas, nuosaikumas. Priklausomai nuo amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo, žmogus turi gauti optimalų baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų kiekį ir santykį. Visgi, net ir būtinųjų maisto medžiagų nesaikingas vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, didelis suvartojamų baltymų kiekis gali būti žalingas sveikatai – kyla alergijų pavojus ir apsunkinama inkstų funkcijos veikla. Kadangi nei vienas produktas sudėtyje neturi visų reikalingų medžiagų, rekomenduojama vartoti įvairų maistą.

Kantrybė, valia ir taisyklingi įpročiai – 3 svarbiausi produktyvaus gyvenimo aspektai

Subalansuota visavertė mityba ne tik užtikrina gerą sveikatą, pagerina nuotaiką, aktyvina mąstymą, gali sumažinti stresą, bet ir padidina darbo našumą. Žinoma, atsikratyti žalingų įsisenėjusių įpročių yra sudėtinga ir tai reikėtų daryti kiekvienam pagal individualų planą, palaipsniui, nesukeliant organizmui dar didesnio streso. Ši taisyklė negali būti taikoma visiems, tačiau tai susiję su įpročių formavimu, kuriems pakeisti reikia daug sunkaus darbo bei laiko. Tad kartu ugdoma ir žmogaus valia.

Svarbiausia, noras ir kantrybė ugdant gerus sveikatos ir fizinio aktyvumo įpročius, kurie ypač susiję su žmogaus produktyvumu. Norėdami būti puikios fizinės ir psichinės sveikatos, kiekvieną dieną turėtume daryti tam tikrus pasikartojančius, sveikatai naudingus dalykus, kurie padeda gyventi ilgai ir laimingai. Tad pagrindinis uždavinys – išsiugdyti sveikos gyvensenos įpročius ir juos kartoti tol, kol jie taps Jūsų kasdienybės dalimi!

Registracija

Registruokitės telefonu +370 602 26118, MANO DAKTARAS sistemoje arba užpildykite registracijos formą. Mes būtinai su Jumis susisieksime!