Published On: September 3rd, 20193.9 min read

Daugelyje šalių valstybinėse sveikatos priežiūros bei gydymo įstaigose susidaro ilgos eilės, dėl kurių ligoniai tampa skausmo ir su juo susijusių įvairių neigiamų padarinių įkaitais. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, žmogus kenčiantis nuo lėtinio skausmo, pas skausmo specialistus gali pakliūti vidutiniškai tik po 6 mėnesių. Skiriant stuburo operaciją, laukimo eilė gali būti gerokai ilgesnė, besitęsianti ne vienerius metus. Vis dėlto, Europos Sąjungos direktyva nurodo, kad, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės gyventojai, turi teisę gauti gydymą kitose ES bei Europos Ekonominės Erdvės šalyse ir už jį gauti kompensaciją iš Nacionalinės sveikatos tarnybos – NHS (National Health Service). Gydymo paslaugų kompensavimas gali būti suteikiamas tiek už gydymą suteiktą valstybinėje, tiek privačioje gydymo įstaigoje.

Nuo ko reikėtų pradėti siekiant gydymo paslaugų kompensavimo?

Nugaros skausmas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių šiuolaikinio žmogaus negalavimų, mažinančių darbingumą, sukeliančių priklausomybę nuo nuskausminamųjų vaistų, bloginančių visaverčio gyvenimo kokybę. Privačių gydymo įstaigų privalumas – gerokai trumpesnės laukiančiųjų eilės. Paprastai vizitas pas skausmo specialistą ar neurochirurgą galimas 7-10 darbo dienų bėgyje. Tai reiškia, jog žymiai greičiau bus paskirtas tinkamas gydymas, pacientas pasijaus geriau ir galės grįžti į gyvenimą be skausmo.

Jei nusprendėte, jog norite gydytis kitoje Europos Ekonominės Erdvės šalyje, įskaitant Lietuvą, turite kreiptis į savo šeimos gydytoją (GP), kad būtų suteikta gydytojo patvirtinta aiški diagnozė su mediciniškai pagrįsta išvada dėl konkretaus gydymo. Svarbu atkreipti dėmesį, jog būtų pažymėta, kad toks pats planinis gydymas, koks jums būtų suteikiamas kitoje šalyje, yra įtrauktas į NHS teikiamų gydymo paslaugų sąrašą. Tai tampa tarsi įrodymu, jog dėl objektyvių priežasčių, tokių kaip trumpesnės eilės, mažesni įkainiai, suprantamesnė kalba ir pan., pacientas kreipiasi į kitos šalies gydymo įstaigą.

Vis dėlto, kai kurie sudėtingesni ir itin brangūs atvejai reikalauja priešoperacinės autorizacijos iš NHS, priešingu atveju išlaidų kompensavimo paraiška gali būti atmesta. Dėl gydymo pagrįstumo bei pobūdžio, turite gauti kuo išsamesnę informaciją iš savo šeimos gydytojo.

Kokias išlaidas kompensuoja Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba?

NHS kompensuoja išlaidas susijusias su konsultacijomis, diagnostika ir gydymu (operacijomis) gydantis tiek ambulatoriškai, tiek stacionare. Kaip minėta, analogiškas planinis gydymas turi būti prieinamas NHS sistemoje ir gydymo paslaugų kompensavimo lygis negali viršyti nustatytų NHS įkainių už atitinkamas procedūras.

Siekdamas NHS kompensacijos pacientas privalo būti Jungtinės Karalystės gyventoju. Nors rezidento kortelė nėra būtina, reikia turėti bent du įrodymus, jog gyvenate Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, banko išrašo, būsto nuomos sutarties, komunalinių mokesčių išrašo, dokumento, jog studijuojate Jungtinėje Karalystėje, dirbate, esate pensininkas ir pan. Taip pat privaloma turėti NHS numerį.

Už gydymą Lietuvoje turėsite susimokėti savomis lėšomis. NHS turėsite pateikti originalias sąskaitas su apmokėjimą patvirtinančiais kvitais bei gydymo dokumentus. Tai yra detalus gydytojo išrašas, patvirtinantis gydymo reikalingumą, koks gydymas buvo suteiktas, rekomendacijos ir pan. Visi pateikiami dokumentai privalo būti anglų kalba, tad geriausia, jog iškart gydymo įstaigoje Lietuvoje apie tai informuotumėte. Clinic AGATAS padeda pacientams gauti medicininius dokumentus su notaro patvirtinimu.

Informacija siunčiama paštu, kompensacijos dokumentų derinimas ir patvirtinimas įprastai užtrunka apie 1–2 mėn. Pacientas paštu gauna NHS čekį, kurį gali išgryninti bet kuriame Jungtinės Karalystės banke.

Kokios išlaidos nekompensuojamos?

Vis dėlto, kai kurių išlaidų NHS nekompensuoja: vertimo paslaugų, kelionės išlaidų ir draudimo, apgyvendinimo išlaidų (išskyrus naktis stacionare po operacijos), procedūrų ir testų, kurie įprastai nėra prieinami NHS sistemoje ar paciento regione, kosmetinių, grožio procedūrų ir regėjimo korekcijos operacijų, venų varikozės operacijų, išskyrus itin rimtus atvejus.

Visais atvejais, pacientas, kuris siekia gaut kompensaciją už gydymą užsienyje, pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pagalbą gali suteikti ir tarpininkavimo įstaigos, kurios padeda pacientams surinkti visus reikiamus dokumentus ir užpildyti reikiamas formas.

Kodėl verta gydantis Lietuvoje?

Džiugu, jog grįžtantiems lietuviams gydymas Lietuvoje turi daug privalumų. Pirmiausia, pasirenkamas gydymas privačiose klinikose nėra toks brangus, koks jis būtų privačiose gydymo įstaigose Jungtinėje Karalystėje. Taip pat nereikia ilgai laukti vizito pas gydytoją, o atvykus pas jį, pateikiama informacija yra gimtąja kalba, aiški ir išsami. Daugelis lietuvių renkasi grįžti, kad ir kelioms dienoms į Lietuvą, vien tam, kad gautų kuo daugiau informacijos apie savo būklę, ligą bei gydymo galimybes.

Clinic AGATAS klinikoje pacientai konsultacijai priimami kelių dienų bėgyje. Pacientams iš užsienio padedame suderinti tinkamiausią vizito laiką. Esant poreikiui, padedame pasirūpinti apgyvendinimu, pervežimo paslaugomis. Po skausmo gydytojo konsultacijos gydymas gali būti paskiriamas vos kelių darbo dienų bėgyje, o jei reikalinga operacija, ji gali būti paskirta per vieną, daugiausia dvi savaites.

Operacijos ir skausmo gydymo procedūros atliekamos aukščiausius higienos reikalavimus atitinkančioje aplinkoje, naudojant saugią, pažangią technologiją bei įrankius. Po minimaliai invazyvių operacijų pacientai sveiksta lengviau ir greičiau, namo gali išvykti po vienos arba dviejų parų priežiūros stacionaro skyriuje.

Dar iki 2019 m. spalio 31 d. Lietuvoje atlikus skausmo gydymo procedūrą, ar neurochirurginę operaciją, galima pretenduoti į NHS kompensaciją. Po nurodytos datos dėl neaiškių BREXIT sąlygų, negalima pateikti konkrečios informacijos, ar bus išlaikyta dabartinė sistema, tačiau tikimės, kad politiniai veiksniai nepadarys įtakos pacientų galimybės pasirinkti optimaliausias galimybes pasirūpinti savo sveikata.

Daugiau informacijos apie gydymąsi užsienio šalyse galite rasti NHS tinklalapyje paspaudę žemiau esančią nuorodą.

https://www.nhs.uk/using-the-nhs/healthcare-abroad/going-abroad-for-treatment/going-abroad-for-medical-treatment/

Registration

Register by phone +370 602 26118, in MANO DAKTARAS system or fill out the registration form. We will get back to you as soon as possible!