Published On: May 5th, 20194.5 min read

Lėtinis nugaros skausmas – šiuolaikinio gyvenimo būdo rezultatas. Sėdimas darbas, per mažas fizinis aktyvumas, nutukimas, netaisyklingas sėdėjimas, netinkamai atliekami judesiai, daro didelę neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Patiriamas nugaros skausmas trukdo mėgautis pilnaverčiu gyvenimu – dirbti, aktyviai poilsiauti, keliauti. Nuolat jaučiamas skausmas dažnai tampa ir psichologinių problemų pagrindu.

Ydingas požiūris, kad skausmas savaime praeis, ilgainiui sukelia tik daugiau problemų pačiam sergančiajam bei jį supantiems asmenims. Tad laiku suteikta specialistų pagalba gali padėti įveikti negalavimą prieš jam tampant paciento gyvenimo epicentru.

Lėtinis nugaros skausmas – dažną šiuolaikinį žmogų kankinantis negalavimas

Lietuvoje veikiančios skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinikos Clinic AGATAS specialistai – skausmo gydytojai, stuburo neurochirurgai, neurologai, kineziterapeutas, dietologai – pasirinkti neatsitiktinai. Kiekvieno iš jų tikslas – padėti pacientams kenčiantiems nuo lėtinių nugaros skausmų.

„Pastaraisiais metais smarkiai išaugo lėtinio nugaros skausmo pacientų skaičius. Dideli pacientų srautai ir sudėtingas skausmo nustatymo procesas dažnai tampa ilgų laukiančiųjų eilių priežastimi įvairiose valstybinėse gydymo įstaigose. Įprasta praktika, kad tokie pacientai vizito pas gydytoją gali laukti net iki šešių mėnesių. Per tokį ilgą periodą, kai kasdien jaučiamas skausmas, itin smarkiai neigiamai nukenčia žmogaus psichologinė būklė ir stabilumas, krenta aktyvaus gyvenimo kokybė, darbingumas”, – jau įprasta tapusią situaciją apibūdina skausmo gydytoja Asta Zavackienė.

Tuo tarpu privačios klinikos turi galimybę pacientą priimti greičiau, skirti jam pakankamai laiko apžiūrai, simptomų aptarimui, bendros savijautos įvertinimui. Taip atidžiau įvertinamos visos galimos skausmo priežastys, žmogus jaučiasi saugus, ramus, labiau atsipalaiduoja ir geriau įvardina savo skausmo pojūčius.

Net 45 proc. gyventojų skundžiasi lėtiniu nugaros skausmu. Deja, didelis gyvenimo tempas, užimtumas, nežinojimas, į kokį specialistą derėtų kreiptis, mitai apie įvairius pasisekusius ir nepasisekusius gydymo metodus, dažną pacientą sutrikdo ir jis laiku nesikreipia į gydytojus. Vidutinis pacientas laukia 2 metus kol kreipiasi į neurochirurgą, skausmo gydytoją ar neurologą, kad būtų nustatytos nugaros skausmo priežastys.

Toks delsimas yra natūralus žmogui, tačiau ydingas sveikatai. Pirminis trukdis neleidžiantis kreiptis iš karto į tinkamą specialistą – nežinojimas, į kokį gydytoją lėtinio nugaros skausmo atveju reikėtų kreiptis. Pirmiausia tikslinga kreiptis į skausmo gydytoją. Tačiau, ši gydytojo specializacija dar nėra gerai įsisąmoninta. Neretai pacientas nežino, kas jo laukia apsilankymo pas skausmo gydytoją metu. Natūralu, kad tokiu atveju atsiranda nerimas, atidėliojimas, prasideda savęs įtikinėjimas, jog skausmas praeis savaime. Vis dėlto, dera atminti, kad kai ilgiau delsiama kreiptis į specialistą, gydymas tampa sudėtingesnis ir gali ilgiau užtrukti.

Kompleksinis požiūris į skausmo gydymą

Šiuolaikinė medicina siūlo įvairius skausmo gydymo metodus – medikamentinį, invazinį, neurochirurginį. Svarbiausia, parinkti tinkamiausią gydymo metodą, galintį užkirsti kelią neigiamai skausmo įtakai visaverčiam gyvenimui.

Clinic AGATAS gydytojai pabrėžia, kad dėl lėtinio skausmo kompleksiškumo, paprastai reikalinga kelių specialistų pagalba. Patiriamo skausmo pasekmės gali būti žalingos tiek fizinei, tiek psichologinei žmogaus būklei, todėl daugiadisciplininis požiūris į skausmo gydymą yra būtinas. Jis padeda geriau įvertinti tikrąsias skausmo kilimo priežastis, šaltinį, paskirti kiekvienam asmeniui tinkamiausią gydymo būdą.

Paprastai, kai pacientas kreipiasi į gydytoją, jis tikisi, kad po vienos specialisto konsultacijos bei paskirto gydymo bus pasiektas norimas rezultatas. Tačiau, kai kalba eina apie nespecifinį lėtinį nugaros skausmą, „vieno langelio“ principas neturėtų būti taikomas. Lėtinio skausmo priežasčių gali būti pačių įvairiausių.

Dažnas lėtinio nugaros skausmo pacientas klaidingai yra įsitikinęs, kad tik neurochirurgas gali pagelbėti. Iš tiesų, geriausi rezultatai pasiekiami kai pacientu rūpinasi keli savo srities specialistai. Neurochirurgas dažnu atveju, įvertinęs paciento klinikinį atvejį, iškart neskubės skirti chirurginio gydymo, priešingai – pirmiausia skirs konservatyvius metodus, pavyzdžiui, skausmo gydytojo atliekamą medikamentinį ar invazinį gydymą, kineziterapiją. Taip pat gali būti reikalinga neurologo konsultacija ar gydymas. Toks Clinic AGATAS neurochirurgų holistinis požiūris į paciento sveikatą bei gydymo procesą skatina pirmiausia išnaudoti visus įmanomus konservatyvius gydymo būdus, prieš guldant pacientą ant operacinio stalo. Dėl to, vos 10 proc. pacientų, apsilankančių pas neurochirurgus, skiriama operacija.

Neurochirurgas dr. Bronius Špakauskas patvirtina, jog „nors yra keli stuburo susirgimai, kuriems operacijos yra būtinos, daugelį nugaros problemų galima išgydyti ir neoperuojant. Viskas priklauso nuo kiekvieno individualaus medicininio atvejo. Pavyzdžiui, daugiau kaip 90 proc. disko išvaržų galima išgydyti taikant konservatyvius gydymo metodus, pavyzdžiui, kineziterapiją ar nervinių šaknelių blokadas, epidurines vaistų injekcijas”.

Daugiadisciplininio gydymo nauda pacientui

Sėkmingo daugiadisciplininio gydymo pagrindas – tinkamai parinkta profesionali komanda, kuri gali greitai suteikti visapusišką apžiūrą, įvertinimą, sudaryti įvairių sričių specialistų konsiliumą, kad būtų priimtas pats tinkamiausias sprendimas dėl paciento gydymo, užtikrinti geriausią aptarnavimą. Būtina, jog gydytojai turėtų tokias savybes kaip patirtis, reputacija, empatija bei pagarba pacientui.

„Skausmas gali veikti mūsų emocijas, o mūsų emocijos gali turėti įtakos mūsų skausmui, jo suvokimui. Pavyzdžiui, jei esame pikti, kankina depresija ar nerimas, jaučiamas skausmas tampa įkyresnis bei stipresnis. Tuo tarpu, jei mes jaučiamės teigiamai, esame laimingi, galime patirti mažiau skausmo ir dažniausiai galime lengviau su juo susidoroti. Negalima sakyti, jog skausmas yra tik jausmas arba fizinė negalia – tai sudėtingas pojūčių rinkinys, veikiantis visą organizmą, tiek emociškai, tiek fiziškai”, – pasakoja skausmo gydytoja A. Zavackienė.

Taip pat lėtinio skausmo gydymo rezultatui įtakos turi ne tik medicininiai metodai, bet ir kiti aspektai – ligonio požiūris, įsitikinimas, psichologinė įtampa, aplinkinių empatija, parama. Todėl svarbu suvokti, kad gydymas – tai komandinis gydytojų, paciento bei jo artimųjų darbas, reikalaujantis kantrybės, vidinės stiprybės, pasitikėjimo vienas kitu.

Jei pacientą kankina nespecifinis lėtinis nugaros skausmas, pirmiausia klinikoje Clinic AGATAS jis yra nukreipiamas į skausmo gydytoją. Šio specialisto konsultacijos metu gydytojas ištiria paciento nugarą bei įvertina jo galimybes sėdėti, stovėti, eiti bei pakelti kojas. Taip pat gydytojas gali paprašyti įvertinti juntamą skausmą pagal skalę nuo 0 iki 10 balų bei aptarti, kaip jausdamas skausmą pacientas geba užsiimti kasdienine veikla.

Šie įvertinimai padeda nustatyti skausmo šaltinį, kiek ir kaip pacientas gali judėti, iki to momento, kai dėl skausmo reikia nutraukti veiksmą, ar atsiranda raumenų spazmai. Pirminės konsultacijos metu gydytojas gali įvertinti, ar nėra rimtesnių nugaros skausmo priežasčių.

Tinkamai parinktas skausmo gydymas ne tik gerina lėtinio skausmo paciento savijautą bei pagreitina sveikimą, bet ir didina darbingumą. Clinic AGATAS​ skausmo gydytojai bei neurochirurgai specializuojasi lėtinio bei ūminio nugaros skausmo, stuburo ir nugaros smegenų ligų, trauminių stuburo ir nugaros smegenų sužalojimų bei stuburo ir nugaros smegenų navikų srityse. Konsultacija su specialistais yra pirmas žingsnis link efektyvaus skausmo gydymo!

 

 

Registration

Register by phone +370 602 26118, in MANO DAKTARAS system or fill out the registration form. We will get back to you as soon as possible!